Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

11 Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości

Organizatorem był Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Rajd był jednocześnie X Eliminacją Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Konkursowej Jeździe Samochodem oraz eliminacją Mistrzostw Strefy Wschodniej w KJS.
Kierowcy mieli do pokonania łącznie około 140 km trasy, składającej się z ośmiu prób sportowych. Po raz pierwszy została "przekroczona” granica Unii Europejskiej, zawodnicy wjechali na teren Słowacji. Rajd ukończyło 46 z 50 załóg.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych klasach otrzymali medale, puchary oraz nagrody rzeczowe. Nagroda specjalna (weekend w Centrum Wypoczynkowym "Wyspa Energetyk” w Polańczyku), z rąk Iwony Hawliczek, przedstawiciela PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział w Solinie trafiła do załogi JKMiRD Jasło – Waldemara Chochołka i Marcina Trzeciaka.

Czy kościół boi się kremacji?

O tym, czy człowiek spalony po śmierci zmartwychwstanie, czy Kościół boi się kremacji i dlaczego tradycyjny grób jest lepszy od urny rozmawiamy z księdzem Dariuszem Gącikiem, teologiem i prawnikiem.

W niedzielę w kościołach w całej Polsce będzie czytany list pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji. W Polsce kremacja jest coraz popularniejsza, teraz Kościół zaczął niechętnie patrzeć na ten rodzaj pochówku.
czytaj dalej
Porozmawiaj na forum mieleckiej społeczności!
Zdjęcie: archiwum

List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji)

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

1. Listopad jest miesiącem szczególnej pamięci modlitewnej o zmarłych. Liczniej uczestniczymy we Mszach Świętych sprawowanych za zmarłych i odwiedzamy cmentarze, zatrzymując się w miejscach, gdzie spoczywają nasi bliscy. Zapalamy znicze i kierujemy do Boga prośby o wieczne szczęście dla nich. W ostatnich latach coraz więcej osób zatrzymuje się jednak nie przy grobie, lecz przed miejscem, w którym złożona została urna z prochami osoby zmarłej. Praktyka kremacji ciał naszych zmarłych staje się coraz bardziej powszechna. W niektórych przypadkach jest to wyraz podążania za szerzącą się modą, często nacechowaną laickimi poglądami. Tymczasem wielowiekowa tradycja chrześcijańska, oparta na przekazach biblijnych, a także nasza kultura narodowa, zawsze z szacunkiem odnosiła się do ciała osoby zmarłej. Przejawia się to w modlitewnym czuwaniu przy zmarłym, a zwłaszcza w religijnej ceremonii pogrzebowej, podczas której z należną czcią modlimy się przy trumnie z ciałem osoby zmarłej, sprawujemy Mszę Świętą oraz uczestniczymy w obrzędzie ostatniego pożegnania. Kapłan okadza złożone do trumny ciało zmarłego, kropi wodą święconą, aby następnie złożyć je w grobie. Z szacunkiem odnosimy się nie tylko do grobów naszych bliskich, ale również do grobów świętych i błogosławionych, a także czcimy ich relikwie, prosząc o wstawiennictwo u Boga.

Czy kościół boi się kremacji?


Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........