Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

O zwyczajach świątecznych

“Kult słońca oraz moment przesilenia słonecznego wykorzystano do uzasadnienia idei, że Boże Narodzenie było odrodzeniem światła, a Chrystus jest jego symbolem. Stąd lokacja tego święta w okresie, gdy przybywa dnia, a noce stają się coraz krótsze. Słowem, zwycięstwo światła nad ciemnością” – mówi dr Tadeusz Baraniuk, etnolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z Filipem Rdesińskim.

Dlaczego Boże Narodzenie, piękne święto, przebiegające w radosnej, rodzinnej atmosferze, obchodzone jest w tak zimnej, ciemnej i mało przyjemnej porze roku?

Przedświąteczne spotkanie środowiskowe


20 grudnia 2011r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu odbyło się Przedświąteczne spotkanie środowiskowe
połączone z promocją tradycyjnej i regionalnej żywności wysokiej jakość.

Spotkanie zorganizowali dyrektorzy dwóch jednostek współpracujących na rzecz rolnictwa:
 • Mariusz Kawa - dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie
 • Kazimierz Śpiewak - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu.
 • "Pan Tadeusz" w Ekonomiku

  Spotkanie z Adamem Mickiewiczem i jego epopeją było tematem przewodnim imprezy szkolnej zorganizowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

  Było to kolejne tego rodzaju spotkanie z literaturą. Klasa III b pod okiem polonistki Małgorzaty Lubery przygotowała inscenizację wybranych scen Pana Tadeusza. Uczniowie w strojach szlacheckich wcielili się w role głównych bohaterów utworu. Sędzia Soplica wygłosił mowę o grzeczności, Telimena opowiadała o swoich podróżach, Asesor z Rejentem spierali się o psy, kawiarki częstowały kawą i słodyczami, a Podkomorzy porwał gości do poloneza.

  Jasełka w Szkole Podstawowej w Tuszymie

  21 grudnia w Szkole Podstawowej w Tuszymie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie klas I i III wraz z nauczycielami oraz rodzicami uczniów, zorganizowali wspaniałe „Jasełka”. Dzieci zagrały z wielkim zaangażowaniem. Zaśpiewały wiele pastorałek i tradycyjnych kolęd. Specjalne stroje aniołów, pasterzy, mędrców i wiele innych dodatkowo podnosiły i tak wysoki poziom przedstawienia. Występ został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Dzieci zostały przygotowane bardzo profesjonalnie i mogliśmy to zobaczyć w ich całym programie.

  SDK - podsumowanie zawodów balonowych

  W sobotę 17 grudnia o godziny 10:00 po krótkiej odprawie zawodników, rozpoczęto loty balonów z bibułki, na nagrzane powietrze, jako „Otwarte Mistrzostwa SKF ODEK”. Zawody odbyły się na terenach MOSIR za Hotelem Polskim.

  Celem zawodów było nawiązanie do historii lotów balonowych, która sięga aż 1783 roku. Na naszych zawodach mali konstruktorzy własnoręcznie wykonywali balony a następnie każdy z nich mógł wykonać dwa loty. Suma punktów z tych dwóch lotów stanowiła o końcowej lokacie zawodników.

  Regionalny etap konkursu „Das Deutsch Diktat“

  Dominik Krępa, uczeń klasy 3AI ZST zajął III miejsce w etapie regionalnym II Ogólnopolskiego Dyktanda Języka Niemieckiego „Das Deutsch Diktat” i zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w marcu 2012 r. w Siedlcach.

  Prawie 12,5 mln zł na remont lokalnych dróg

  Prawie 12,5 mln zł na przebudowę i remont dróg otrzyma Podkarpacie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - poinformowała rzeczniczka wojewody Małgorzata Oczoś.
  Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni zatwierdził przesłaną przez wojewodę listę zakwalifikowanych wniosków.

  Dofinansowanych zostanie 38 zadań: 13 powiatowych i 25 gminnych. Wśród projektów, które będą zrealizowane, są m.in.: przebudowa drogi powiatowej Lubaczów-Futory, remont ulicy Czajkowskiego w Krośnie i przebudowa ul. Nowej w Mielcu.


  Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........