Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Dni Mielca

Znamy program na tegoroczne: "DNI MIELCA"
Jak co roku  Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu, Urząd Miejski w Mielcu zapraszają na Tereny rekreacyjne MOSiR (Błonia), każdy wie gdzie.
Co będzie?  Wyliczmy: Supersprint samochodowy, Wystawa szybowców, Zawody spadochronowe, Zlot pojazdów zabytkowych i oczywiście parada ulicami miasta, prezentacja drużyny Tauron Stal Mielec przed nowym sezonem, zawody balonowe. 
Zagra Próg, Error, Time of Tales, Zero Procent, Video, Chrząszcze a spróbuje nas rozśmieszyć Andrzej Grabowski.
Zakończy T.Love

Wyzwalanie pod nową okupację


     Dokładnie 68 lat temu, czyli 6 VIII 1944 roku, Mielec został zajęty przez armię sowiecką, co błędnie przyjęło się określać mianem „wyzwolenia”, choć obiektywnie rzecz biorąc mieliśmy tu raczej do czynienia z nową okupacją, poprzedzoną bandytyzmem czerwonoarmistów.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w ramach akowskiej akcji „Burza” Mielec został również zajęty przez polską armię podziemną, a do miasta wkroczyli wówczas żołnierze AK z oddziału „Hejnał”, któremu dowodził por. Piotr Pazdro. Z kolei sam Mielec został oddany przez Niemców praktycznie bez walki.

W tym krótkim okresie, nad bezpieczeństwem i utrzymaniem porządku publicznego w Mielcu czuwał pluton AK por. Mariana Manowskiego, który dozorował obiekty administracyjne i gospodarcze oraz wyłapywał volksdeutschów.

Ciekawych informacji o działalności sowieckich „wyzwolicieli” na terenie Mielca dostarcza nam relacja Edwarda Glassona, afrykanera z RPA, lotnika, a po ucieczce z niewoli niemieckiej żołnierza AK. Bombardier Glasson twierdził, że rabunek na większą skalę zaczął się dopiero z chwilą przybycia oddziałów drugiej linii. Żołnierze [Armii Czerwonej] po nocach wchodzili do mieszkań i kradli przede wszystkim przedmioty świecące się, takie jak lustra, zegarki, zapalniczki itp.

21 Rajd Rzeszowski z mieleckimi załogami

W najbliższym czasie na tereny Podkarpacia wjeżdżają najlepsi kierowcy Europy Centralnej i Polski biorąc udział w 8 Rundzie Pucharu FIA Strefy Europy Centralnej, 4 Rundzie Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 5i 6 Rundzie DMACK Tyres – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Słowacji oraz 5 Rundzie Pucharu Polski.Automobilklub Mielecki będzie reprezentował Grzegorz Dul wraz z pilotem Pawłem Dragonem z Automobilklubu Sądeckiego na swoim Mitsubishi Lancerem.

II Zlot pojazdów zabytkowych

26 sierpnia tego roku, w niedziele na błoniach MOSiRu Automobilklub Mielecki wraz z grupą miłośników starych samochodów i motocykli organizuje II Mielecki Zlot Pojazdów Zabytkowych.
Na zlocie pojawi się co najmniej kilkanaście aut, tym razem nie tylko z naszego regionu ponieważ będzie to dużo większy zlot jak ten 13 maja. 
Do godziny 15 przewidziana jest rejestracja uczestników na placu nowego targowiska ul. Sportowa, a po pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej parada ulicami  Sportowa, Sienkiewicza, Pisarka, Al. Ducha Świętego, Kilińskiego, przez Rynek, Mickiewicza, Wolności, Żeromskiego, Chopina, Al. Niepodległości, Kusocińskiego, Jagiellończyka, Padykuły i Sportowa, zakończenie przejazdu.


Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........