Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Świety brodacz


Widać go wszędzie, mówi się o nim dzieciom. O kim mowa? św. Mikołaj Skąd się wziął?
Kim był?

Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

Jeden ze znanych mitów mówi, że świętego Mikołaja wymyślili właściciele marki Coke na potrzeby świątecznej kampanii reklamowej. Pewnie wielu ludzi jest przekonanych o słuszności tej historii, jednak prawda o świętym Mikołaju jest nieco mniej atrakcyjna i niestety, mało medialna.

Według tradycji chrześcijańskiej święty Mikołaj był biskupem z Miry
Jedna z opowieści mówii, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.
Początkowo Święty Mikołaj przybywał z południa. W średniowiecznym Amsterdamie Sinterklaas przypływał żaglowcem z dalekich ciepłych mórz, a wór z prezentami niósł ciemnoskóry sługa zwany Zwarte Piet. Człowiek z ciepłych krajów nie bardzo pasował do zaśnieżonego zimowego pejzażu. Toteż gdy w roku 1822 Clemens Clarke Moore napisał poemat, w którym św. mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji.

Przeczytaj przebieg śledztwa "Jak Santa Claus zastąpił Świętego Mikołaja"

Tu środeczek, tam płateczek ...

Emeryci z Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, Oddział w Przecławiu,
są aktywni nawet w długie wieczory.
Barbara Dragan - Prezes Sekcji zorganizowała 24 listopada 2011 r.
warsztaty rękodzieła z bibułkarstwa.


Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........