Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Mielczanie i pamięć o Żydach

Temat stary jak suma peerelu i trzeciej rzeczypospolitej. Od jakiś sześćdziesięciu lat wraca co jakiś czas - jakby chciała zapełnić rosnące dziury w pamięci - sprawa żydowska. Dzisiaj poszedłem do Domu Kultury popatrzeć na zdjęcia ukazujące trzy ostatnie lata istnienia społeczności żydowskiej naszego miasta.

Wydawało mi się, że już sporo wiem na ten temat, a okazało się, że moja wiedza jest dalece niepełna. Przez ostanie parę lat napisałem na ten temat kilka felietonów. Poruszały one głównie temat braku szacunku dla pamięci tych ludzi, którzy kiedyś żyli w naszym mieście, a teraz zostały po nich jedynie cmentarze, których stan świadczy źle o społeczności dzisiejszego Mielca.

Sprawca kradzieży portfela z plebanii zatrzymany

Na ul. Ducha Św. kilkanaście minut po kradzieży mieleccy policjanci zatrzymali 50-letniego sprawcę kradzieży portfela z terenu plebanii na ul. Pisarka w Mielcu.

Zgłoszenie do dyżurnego wpłynęło ok. godz. 8.20. Zgłaszająca kobieta podała, że sprawca kradzieży oddalił się w kierunku ul. Ducha Św. Patrol policyjny w rejonie sklepu zauważył odpowiadającego rysopisowi mężczyznę. Jak się okazało był to 50-letni bezdomny, dobrze znany mieleckim funkcjonariuszom z wcześniej popełnianych kradzieży. Policjanci ustalili, iż mężczyzna przebywający na plebanii wykorzystał moment nieuwagi znajdujących się tam osób i z pomieszczenia socjalnego ukradł portfel pracującej na plebanii kobiety, w którym było około 70 zł. Po wyjęciu pieniędzy portfel ukrył w śmietniku przy ul. Pisarka. Przy zatrzymanym odnaleziono 40 zł.

Program aktywizacji społecznej w powiecie mieleckim

20 września w Starostwie Powiatowym w Mielcu odbyła się konferencja promocyjna projektu systemowego pn. „Program aktywizacji społecznej w powiecie mieleckim”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.2.  Na konferencję zaproszeni zostali radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy, przedstawiciele instytucji pomocowych oraz stowarzyszeń.

Prowadząca spotkanie Barbara Wdowiarz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu przedstawiła m.in. obszary działań podejmowanych w ramach projektu.


Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........