Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Śladami żydowskich sąsiadów

Uczniowie klasy 4 EG osiągnęli sukces w dwóch konkursach historycznych - Śladami żydowskich sąsiadów oraz Nie jestem obojętny… Pamięci moich rówieśników Hanki i Dawidka zorganizowanych przez  Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przy udziale Urzędu Miasta Kielce w ramach obchodów 70. rocznicy zagłady getta kieleckiego.

Konkursy adresowane były do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie, pod opieką nauczyciela historii mgr. Pawła Wala, wykonali prezentacje multimedialne, w których przedstawili losy Żydów i ich zagładę podczas II wojny światowej.

"Trzeźwy poranek"

Dziś od rana, mieleccy policjanci prowadzili działania pod kryptonimem "Trzeźwy Poranek". Na głównych drogach powiatu  kontrolowali trzeźwość kierowców - w sumie skontrolowano 299 kierujących. Ujawniono 1 osobę, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policyjne działania rozpoczęły się wczesnym rankiem i trwały do godz. 8.00. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców.

Wszystko, co najważniejsze

Pożyczyłem sobie tytuł tego felietonu od Pauliny (Oli) Wat  po dyskusji na hej.mielec z osobą, która chciała wymiany poglądów, a nie jedynie dokopania mi za moje osobiste poglądy czy postawy (tak a`propos dokopania – w naszym mieleckim wydaniu to osobnicy z tzw. lewicy - oczywiście anonimowi -  są od grzebania w życiorysach, co zupełnie przeczy tezie, jakoby robiła to tylko prawica – nie ma argumentów, jest pałka, to w łeb). Tym niemniej zarzuciła mi ta osoba, że zajmuję się w swoich felietonach sprawami błahymi. Nie zgadzam się z nią, bo są to (dla mnie) sprawy ważne, ale – wychodząc niejako naprzeciw jej stanowisku - postanowiłem napisać felieton o sprawach (dla mnie) najważniejszych. To trudne zadanie wyselekcjonować takie sprawy, czyniąc to tak, by mogły one być uznane za ważne, jeśli nie za najważniejsze, także przez moich czytelników. Oczywiście sprawy rodziny i pracy zawodowej pozostaną poza tym felietonem.

Mieleckie Pogotowie Ratunkowe z systemem ERP Maat

Oprogramowania ERP mieleckiego COMP Softu wspomoże zarządzanie Powiatową Stacją Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Stosowna umowa została podpisana 6 października 2012 r.
Do końca roku 2012 zostaną wdrożone moduły MAAT_Finanse, MAAT_Sprawozdania_Finansowe, MAAT_Majątek_Trwały, MAAT_Przepływ_Dokumentów, MAAT_Gospodarka_Magazynowa i MAAT_Pracownicy.

Internetowa wyszukiwarka grobów.

W Mielcu uruchomiono wyszukiwarkę grobów osób, które pochowane zostały na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Królowej Jadwigi. Dzięki temu, z łatwością można odnaleźć groby bliskich.
 Wyszukiwarka grobów jest częścią interaktywnego planu miasta dostępnego na stronie Mieleckiego Informatora Regionalnego.
W zakładce "plan Miasta"należy znaleźć "Cmentarze". Po wpisaniu nazwiska osoby zmarłej wyświetli się informacja o roku zgonu oraz numerze kwatery i rzędu.

Zapomniana rocznica triumfu.

4 Lipca 1610 roku 5600 Polskich żołnierzy z Husarią na czele stoczyło bój z 55 tysięczną armią rosyjską wspomaganą przez Szwedów i w mniejszym stopniu inne posiłki z Europy zachodniej
Bitwą dowodził po stronie Polskiej Hetman Polny Koronny Stanisław Żółkiewski, a wynikiem walki było totalne rozgromienie ruskiej armii, popłoch i upokorzenie w jej szeregach. Zwycięstwo było bezdyskusyjne, a wodzowie wrogich armii uciekali w samej bieliźnie do lasu! 

          Co więcej – rezultatem wielkiego triumfu Polskiego oręża było wkroczenie wojsk Polskich do Moskwy i osadzenie na tronie moskiewskim królewicza Władysława, syna Zygmunta III Wazy; dodajmy – przy aprobacie rosyjskich bojarów! Armia Polska witana była w Moskwie owacyjnie i ludność z chęcią godziła się na koronację i wreszcie upragniony spokój...Dalszy przebieg wypadków nie do końca spełnił nasze oczekiwania, jednak bitwa pod Kłuszynem i jej następstwa są chwalebną kartą naszej historii i...jedną z tych o których się nie mówi!...Czemuż to, ach czemuż – spytać by wypadało...?...Jednak nie ma co pytać...W końcu rozmowy z lokajami nie mają sensu...Przeczytajcie poniższy opis wydarzeń. Specjalnie posłużyłem się cytatami i językiem staropolskim, by uwydatnić rangę wydarzenia, które miało miejsce w Warszawie w roku 1611 – Hołd Ruski!

29 października 1611 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbył się triumf Stanisława Żółkiewskiego, po którym car i jego rodzina zostali zaprowadzeni na zamek królewski. Tam złożyli hołd Zygmuntowi III Wazie. Także Car Wasyl IV Szujski wraz z braćmi stanął przed Sejmem w Warszawie 29 października 1611r.
W 1611 roku odbył się w Warszawie tzw. hołd ruski, czyli tryumf, jakiego nikt w Polsce nigdy nie widział! „Przez Krakowskie Przedmieście szła kareta skórzana otworzysta Króla Jego Mości, sześciom koni. Siedział w niej car Rosji Wasyl Szujski, przybrany w szatę z białego złotogłowiu i wysoki szłyk futrzany. Oczu parzystych, ponurych, surowych - patrzył w ulice, na której konkurs był większy ludzi”. W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego hetman Stanisław Żółkiewski oddał go królowi, w pięknej i ludzkiej przemowie uszanował jeńców, polecił ich łaskawości zwycięzcy. W obecności wszystkich posłów i senatorów podczas wspólnego posiedzenia Sejmu i Senatu car Wasyl pochylił odkrytą głowę, dotknął dłonią posadzki, ucałował własne palce. Kniaź Dymitr Szujski, niefortunny wódz spod Kłuszyna, uderzył czołem raz jeden. Najmłodszy brat cara kniaź Iwan uczynił to po trzykroć i płakał.
Wasyl Szujski zmarł na dolnym zamku w Gostyninie 12 września 1612 roku w obecności rodziny i służby. Niedługo po nim zmarli również Dymitr Szujski i żona Iwana Szujskiego, Jekatierina. Były car moskiewski pierwotnie został pochowany w Gostyninie. Po rozejmie w Dywilinie w 1620 roku szczątki Szujskich przewieziono do Warszawy, gdzie spoczęły w wybudowanym na polecenie Zygmunta III Wazy mauzoleum -- Kaplicy Moskiewskiej w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia. W 1635 roku przybyło do Warszawy poselstwo rosyjskie, które podarkami oraz pieniędzmi wykupiło od króla Władysława IV Wazy zgodę na zabranie trumien Wasyla, Dymitra i Jekatieriny Szujskich do Moskwy.

..Znaj historię swej Ojczyzny, a duma pozwoli Ci żyć na stojąco...Zaś pamięć odrodzi się w czynach!

 
źródło: http://aniol-ave.blogspot.com


Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........