Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

10 lat Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "KANA" w Mielcu

Centrum Edukacji w Mielcu swą siedzibę znalazło w zaadaptowanych dla jego potrzeb budynku domu katechetycznego znajdującego się obok kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Pomysł utworzenia w Mielcu KANY zrodził się 1999 roku i jeszcze w tym samym roku została powołana do życia, na mocy Dekretu Biskupa Tarnowskiego. Prace budowlane i adaptacyjne rozpoczęto w następnym roku. W dwadzieścia miesięcy powstał wspaniale wyremontowany obiekt, w którym znajdują się m. in. dwie sale komputerowe oraz dwie pracownie językowe.

W 2001 roku 4 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum. Na uroczystości nie zabrakło ks. Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca, Prezydenta Miasta, rady oraz członków Zarządu Miasta, a także prywatnych sponsorów. Pomysł uruchomienia Katolickiego Centrum Edukacyjnego Młodzieży w Mielcu spotkał się z aprobatą władz Miasta Mielec oraz Archidiecezji Tarnowskiej, dzięki którym cały projekt został zrealizowany.

Celem Centrum jest, współdziałając z nauczycielami-wolontariuszami, lokalnymi samorządami, instytucjami wspierającymi i kręgiem ludzi dobrej woli prowadzenie i propagowanie takich form edukacji młodzieży, które zmierzają do wszechstronnego rozwoju duchowego i intelektualnego, umożliwiając jej również zdobycie praktycznych umiejętności przydatnych w przyszłym życiu zawodowym, a wymaganych współcześnie przez pracodawców i rodzinnym. Edukacja w "KANIE" powinna ułatwić start życiowy osobom w wieku 17-25 lat, którzy chcą się uczyć i pracować, lecz napotykają na bariery niemożności spowodowane egzystencją w środowiskach ubogich intelektualnie i finansowo, zwykle bez widoków na lepszą przyszłość.

Działania strategiczne Centrum skierowane są na wyrównywanie szans w dostępie do nowych metod edukacyjnych z przeznaczeniem dla młodzieży zamieszkującej obszar powiatu mieleckiego. Proces ten odbywa się w oparciu o system bezpłatnego dokształcania połączonego z działaniami profilaktycznymi. Sposób naboru uczestników szkoleń określa Regulamin Centrum. Programy realizowane są w oparciu o zakres zadań statutowych. Do najważniejszych należą:

  • organizowanie szkoleń oraz kursów dokształcających
  • realizację programów w dziedzinie profilaktyki narkomanii i interwencji kryzysowych
  • wymianę młodzieży z krajami europejskimi
  • współpraca z władzami samorządowymi i państwowymi
  • szkolenie animatorów pracy z młodzieżą
  • organizowanie imprez naukowych i społeczno-kulturalnych

    KANA funkcjonuje dzięki dotacjom od firmy Kirchoff z budżetu miasta, a także ze starostwa. Centrum otwarte jest dla każdego, kto chce się uczyć

    Obchody jubileuszowe rozpoczęła msza św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, w czasie której Biskup Andrzej Jeż, wygłosił homilię.
    Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie dotychczasowej działalności „Kany”.
    Zdzisław Nowakowski, Społeczny Dyrektor „Kany” przedstawił historię powstania.
    W części artystycznej zaprezentował się zespół taneczny „Terne Blumy" (Młode Kwiaty), działający przy Świetlicy Profilaktyczno- Wychowawczej Towarzystwa Pomocy Dzieciom w Mielcu, pod opieką Grażyny Chamielec.
    Była też okazja posłuchać dawnej muzyki dworskiej w wykonaniu zespołu „Hortus Musicus”, prowadzonego przez Tomasza Nowakowskiego.
    fot: rdn.pl
  • Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

    Komentarze są moderowane



    Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........