Wielkim sukcesem zakończyło się spotkanie szkół partnerskich programu Comenius, zorganizowane przez Zespół Szkół Technicznych w Mielcu w ramach międzynarodowego projektu Unii Europejskiej ‘BIRDS: Behaviour and Intercultural Respect – Development in Schools’. Było to piąte już robocze spotkanie partnerów programu ‘Uczenie się przez całe życie’, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej i merytorycznie wspierane przez Narodową Agencję w Warszawie.
Delegacja 13 osób zagranicznych, składająca się z koordynatora projektu Rolanda Schneidta z Niemiec (Franz-von-Lenbach-Schule w Schrobenhausen), 6 osób z Cypru (Linopetra Gymnasium w Limassol – w tym 4 uczniów w ramach wymiany młodzieżowej z uczniami ZST), 4 nauczycieli z Chorwacji (Scuola Elementare ‘Dolac’ w Rijece) oraz 2 przedstawicieli Grecji (E.E.E.E.K. Kalamatas w Kalamacie), odwiedziła Zespół Szkół Technicznych w Mielcu w drugim roku trwania wspólnego przedsięwzięcia. Goście z zagranicy spędzili 5 dni na polskiej ziemi, przebywając w Mielcu i Krakowie. Jak podkreślili wszyscy uczestnicy tego iście europejskiego święta, wspomnienia z Polski są niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju, zaś wszelkie odczucia z pobytu w Mielcu i Krakowie najlepiej odzwierciedla wydarzenie, które miało miejsce w ostatnim dniu integracji europejskiej. Otóż, gdy wieczorem spadł pierwszy śnieg w tym roku, notabene ku wielkiej uciesze obcokrajowców, grupa zagraniczna, przebywająca w tym momencie w jednym z mieleckich lokali, wyszła na zewnątrz i narysowała ogromne serce na śniegu, dedykując je ZST jako „serce wdzięczności” dla Polski.
Na tak imponujący sukces ZST zapracowali wszyscy członkowie projektu z ramienia mieleckiej szkoły. Nad całością imprezy czuwał dyrektor naczelny ZST mgr inż. Jan Myśliwiec oraz koordynator szkolny projektu mgr Marek Paduch, nauczyciel języka angielskiego. Jednakże, nie mniejsze uznanie należy się wszystkim uczestnikom „europejskiego święta” w ZST, działającym na chlubę nie tylko szkoły, ale i całego środowiska lokalnego. Do wzorcowego przeprowadzenia spotkania w Mielcu przyczynili się następujący nauczyciele i pracownicy ZST: wicedyrektorzy - mgr inż. Aleksander Buczek, mgr Jacek Mleczko i mgr Ryszard Reguła, mgr Zdzisław Loc, mgr Arlena Gąsowska-Gil, lic. Teresa Kocoń, mgr Grzegorz Kardyś, mgr inż. Elena Skowron, mgr inż. Paweł Skowron, mgr inż. Maria Pilchowiec, mgr Jolanta Śpiewak, ks. mgr Antoni Mulka, ks. mgr Marcin Gądek, mgr Aneta Mroczka, mgr Jagoda Wróblewska-Kapusta, mgr Anna Olechowska, mgr Małgorzata Buś, mgr Monika Wielopolska, mgr Monika Cibicka, mgr Katarzyna Wrażeń, mgr Marzena Kasprzyk, mgr Diana Kolano, mgr Celina Szymańska, p. Maria Loc, mgr Bożena Zborowska, mgr Urszula Głodzik oraz uczniowie z klasy 1AL, 2AL, 3CL, 1EG, 2DG, 2EG, 3EG i 2MI.
W trakcie wizyty roboczej w Mielcu, goście ze szkół europejskich zostali przyjęci przez władze Powiatu Mieleckiego i Urzędu Miasta Mielca, uczestniczyli w koncercie „Święta z folklorem” w SCK, zwiedzili SSE EURO-Park Mielec, Dworek Oborskich, Salę Królewską, Bazylikę Mniejszą p.w. św. Mateusza oraz zostali wystawnie przyjęci przez Restaurację Hotelu Polskiego i Restaurację Atenę. Podczas wizyty studyjnej w Krakowie, bezpośrednio związanej z realizacją projektu, mogli zapoznać się z bogatą kulturą Polski, zwiedzając Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Rynek Główny, Sukiennice i Kościół Mariacki. Natomiast imprezy szkolne zorganizowane przez ZST obejmowały „Międzynarodowy Posiłek” (bezpośrednie działanie projektowe), jasełka, wigilię w ZST, pokaz kelnerski w wykonaniu uczniów klas gastronomicznych, prelekcję nt. symboli bożonarodzeniowych w polskiej kulturze, wywiady z uczniami ZST, degustację deserów w kuchni polskiej oraz formalne prace dotyczące realizowanego projektu.
Kolejny już raz Zespół Szkół Technicznych w Mielcu udowadnia, że jest instytucją edukacyjno-wychowawczą, która działa na najwyższym poziomie, przyczyniając się do promocji regionu mieleckiego nie tylko w kraju, ale i za granicą. Warto odnotować fakt, że współpraca zagraniczna szkoły w ramach projektów edukacyjno-kulturowych, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, trwa nieprzerwanie od 12 lat.
fot: ZST
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane