Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Uwaga Czad!

Powodem większości zaczadzeń, do których dochodzi szczególnie w okresie jesienno - zimowym są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - przypominamy i apelujemy o sprawdzanie stanu pieców, przewodów kominowych: wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto wyposażyć mieszkanie w czujkę pożarową alarmującą o pojawieniu się dymu. Zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać. Warto pamiętać, nie zasłaniać pod żadnym pozorem otworów wentylacyjnych aby nie doszło do zaczadzenia.

- Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania .
Tlenek węgla jest gazem bezzapachowym. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

W każdym urzędzie gminy mieszkaniec powinien uzyskać informację jak zabezpieczyć mieszkanie, dom, lokal aby nie zatruć się tlenkiem węgla oraz co należy zrobić, gdy do takiego zatrucia dojdzie.

Inspektorzy PINB Mielec są dostępni pod numerem telefonu (17) 78 00 563 w godzinach 7- 15 pozostałe służby ratownicze pod telefonami alarmowymi.

Prosimy również mieszkańców powiatu mieleckiego o natychmiastowe powiadamiane służb w tym także nadzoru budowlanego o zauważonych „dzikich” noclegowniach - przebywaniu osób bezdomnych w miejscach do tego nie przeznaczonych.

OGRZEWAJ SWÓJ DOM BEZPIECZNIE!

Podstawowe zasady bezpiecznego eksploatowania instalacji i urządzeń w celu uniknięcia zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla (czadem), wybuchem gazu i pożarem

Ważne

Co najmniej raz w roku właściciele i zarządcy obiektów budowlanych mają obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli instalacji gazowej i przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

• Na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych.
• Należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym. Jeśli masz szczelne okna, niebezpieczeństwo związane z niewłaściwą wentylacją jest szczególnie groźne.
• Należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny. Nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach.
• Niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia należy wymienić. Wymiana bądź naprawa urządzeń gazowych może być dokonywana wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia zawodowe.
• W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej zwrócić się do właściciela lub zarządcy budynku.

Uwaga

Tlenek węgla (czad) to „cichy zabójca”. Śmiertelnie trujący gaz powstaje w wyniku braku odpowiedniego dopływu powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia spalające paliwo gazowe, ciekłe lub stałe (drewno, koks, itp.). Do spalenia 1 m3 paliwa gazowego potrzeba około 10 razy więcej powietrza. Tlenek węgla nie ma barwy, zapachu, ani smaku, jest lżejszy od powietrza, dzięki czemu z łatwością rozprzestrzenia się w mieszkaniach. Czad dostaje się do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe, upośledzając organy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie. Zaczadzenie często kończy się śmiercią!

Brak szczelności i sprawności instalacji gazowych oraz niewłaściwa wentylacja pomieszczeń może spowodować bardzo groźny wybuch gazu, którego konsekwencją może być zniszczenie budynku i zagrożenie bezpieczeństwa życia lub zdrowia ludzi. Ulatniający się gaz tworzy z powietrzem mieszankę silnie wybuchową już przy niewielkim stężeniu - powszechnie stosowany gaz ziemny (metan) przy 5% stężeniu w powietrzu, natomiast gaz płynny (propan-butan) już przy 2% stężeniu!

Należy również pamiętać, że gaz płynny w odróżnieniu od gazu ziemnego jest cięższy od powietrza – jeśli się ulatnia, nie jest efektywnie odprowadzany przez wentylację. Dlatego szczególnie w przypadku korzystania z gazu płynnego zaleca się stosowanie detektorów (wykrywaczy) gazu.

Ponadto zachowaj szczególną ostrożność

• Nie ogrzewaj pomieszczeń mieszkalnych kuchenkami gazowymi.
• Sprawdzaj, czy instalacja elektryczna nie jest nadmiernie obciążana przez włączenie do jednego gniazda wtykowego kilku odbiorników dużej mocy.
• Ostrożnie korzystaj z urządzeń mających nieosłonięte spirale grzewcze. Ustawiaj je
zawsze w bezpiecznej odległości od łatwopalnych przedmiotów i elementów mieszkania.
• Zawsze stosuj się do instrukcji producenta urządzeń w zakresie bezpiecznego ich użytkowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........