Organizatorami projektu są: Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie i Samorządowy Dom Kultury w Tuszymie. Projekt adresowany jest do uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Przecław (wyłącznie kl. V i VI,) i składa się z IV etapów (w tym konkursu plastycznego, regulamin konkursu w załączeniu) mających w sposób przystępny wyjaśnić uczniom wspomnianych powyżej klas, czasy PRL-u w Polsce.
Poszczególne etapy odbywają się będą w odstępach ok. tygodniowych. Projekt rozpoczął się : 13 kwietnia 2012r. i trwał będzie do 27 kwietnia 2012r.
I etap – obejmował przybliżenie uczestnikom tematyki PRL-u poprzez wspólne obejrzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej czasów PRL-u i wkomponowanych w nią fragmentów polskich filmów które doskonale oddają atmosferę tamtych lat („Poszukiwany – Poszukiwana”, „Nie lubię poniedziałku”, „300 mil do nieba”, „Wszystko co kocham”) uczestnicy projektu oglądając fragmenty powyższych filmów poznają wydarzenia charakterystyczne dla PRL-u śmieszne ukazane poprzez filmy „Poszukiwany – Poszukiwana”, „Nie lubię poniedziałku” i poważne „300 mil do nieba”, „Wszystko co kocham” . I etap odbył się 13 kwietnia o godz. 1000 w Samorządowym Domu Kultury w Tuszymie.
II etap – obejmuje spotkanie uczestników projektu z prelegentem z Instytutu Pamięci Narodowej o/Rzeszów. W trakcie spotkania jego uczestnicy dowiedzą się o trudnych czasach PRL-u: braku podstawowych produktów, manifestacji robotników , powstawaniu Solidarności, kartkach na żywność, kolportażu pism podziemnych i druku ulotek. W trakcie spotkania obejrzeć będzie można wystawę na której zaprezentowane zostaną pamiątki z czasów PRL-u ze zbiorów prywatnych rodziny, Śp. Janusza Kopery z Białego- Boru, współzałożyciela Solidarności Wiejskiej w Gminie Przecław i członka Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego Solidarności Rolników Indywidualnych w Rzeszowie. II etap odbędzie się 20 kwietnia o godz. 1000 w Samorządowym Domu Kultury w Tuszymie.
III etap- bezpośrednio nawiązuje do zdobytych wcześniej przez uczestników projektu informacji ( projekcja filmów i spotkanie z prelegentem z IPN-u). Będzie miał on postać Quizu w trakcie którego uczestnicy wykorzystają wiedzę z tematyki PRL-u zdobytą podczas wcześniejszych etapów. III etap odbędzie się 25 kwietnia o godz. 1000 w Szkole Podstawowej w Tuszymie (sala gimnastyczna). IV etap- stanowi podsumowanie podjętych wcześniej działań . Etap ten obejmuje również zaprezentowanie uczestnikom projektu wystawy, ze zbiorów IPN pt. „ Komiks w (PRL) w komiksie” a także podsumowanie konkursu plastycznego i otwarcie wystawy pokonkursowej prac uczestników projektu.
fot: UM Przecław
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane