We wrześniu za zgodą uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoła Podstawowa nr. 13 w Mielcu przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii - „Szkoła bez przemocy”. Działań zaplanowanych na cały rok szkolny jest wiele, a jednym z pierwszych przedsięwzięć tego projektu było przeprowadzenie w dniach 5-9 grudnia 2012 TYGODNIA WOLONTARIATU pod hasłem „ Dobre uczynki dla ludzi, zwierząt i środowiska. Pomagać możesz na wiele sposobów.” W tym czasie, w przenośni i naprawdę, wysypał się „ róg obfitości” w postaci niespotykanej dotąd ilości różnorodnych akcji charytatywnych.
Niektóre z nich, po przeprowadzeniu we wcześniejszych terminach, zastały podsumowane, inne przez cały tydzień (i jeszcze dłużej) dały możliwość każdemu uczniowi, rodzicom i nauczycielom na znalezienie swojego sposobu uczestnictwa w pomaganiu. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia zbiórek – czy to, jako organizatorzy, autorzy plakatów, czy też ofiarodawcy.
Poniżej informacje o przebiegu poszczególnych akcji.
Akcje prowadzone w szkole:
- Sprzedaż „cegiełek” na rzecz Fundacji „POMÓŻ i TY”
Od wielu już lat na początku roku szkolnego uczniowie „Trzynastki” wprawiają się w zdobywanie funduszy wspierających leczenie wybranej przez Fundację „Pomóż i Ty” młodej osoby lub dziecka, dotkniętych nieszczęśliwym wypadkiem lub niepełnosprawnych od urodzenia. Uczniowie, sprzedając i kupując przekazane szkole „cegiełki” sprawiają, że szanse na lepsze życie podopiecznych fundacji stają się możliwe, za co im bardzo dziękujemy.
Zbiórka baterii jest działaniem zmierzającym do ochrony środowiska, w którym żyjemy. Uczniowie wiedzą, ile zniszczenia może spowodować wylany do gleby kwas zawarty w baterii, dlatego też zużyte baterie przynoszą do szkoły, skąd zabrane są do bezpiecznej dla środowiska utylizacji. Zbiórkę przez cały rok szkolny prowadzi p. Małgorzata Pazdro.
Kartridż, to pojemnik na tusz do drukarki. Podobnie, jak i baterie, stanowi dla środowiska zagrożenie ekologiczne z powodu zawartych w nim środków chemicznych. Dzieje się tak, kiedy wyrzucany jest na wysypisko śmieci. Zgromadzone kartridże i tonery mogą być ponownie napełniane lub zostać poddane bezpiecznej utylizacji. Zbiórką w szkole zajmuje się p. Katarzyna Zemmel – pedagog szkolny.
To kolejny dobry uczynek dla naszej przyrody. Ponowne wykorzystanie zużytego papieru jest jedną z najstarszych form recyklingu. W „Trzynastce” dwa razy w roku szkolnym można przekazać zgromadzoną makulaturę. Do ponownego przetworzenia odbiera ją zajmującej się tym mielecka firma. Akcję nadzoruje p. Barbara Stępień.
W pierwszym półroczu organizowana na terenie szkoły zbiórka nakrętek przeznaczona była na pomoc dla niepełnosprawnej Elizy. Z uzyskanych środków wspomogliśmy zakup specjalnego fotelika samochodowego, aby podróże dla Elizy były bezpieczne. Na apel odpowiedzieli prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz „szkolne” przedszkolaki. Świadczyło o tym „charytatywne” drzewko z ogromną ilością listków – wizytówek ofiarodawców. Zbiórką opiekowały się –p. K. Zemmel,
p. A.Żmuda i p. M. Nagaduś – Dziekan.
Coroczna zbiórka pieniędzy przeznaczona na pomoc dla rodzinnych domów dziecka cieszy się w szkole dużą popularnością. Prowadzona w formie rankingu klas, zbiórka nabiera rumieńców emocji. Ten rok był rokiem rekordowym. Oto wyniki Góry Grosza 2011 w Szkole Podstawowej nr 13 w Mielcu:
I MIEJSCE – II b
II miejsce – III a
III miejsce - V a
Tak przedstawiały się wpłaty poszczególnych klas:
KLASA | KWOTA |
„O” | 15,87zł |
I A | 27,12zł |
II A | 51,95zł |
II B | 145,77zł |
III A | 65,67zł |
IV A | 15,51zł |
IV B | 18,88zł |
V A | 57,58zł |
V B | 19,64zł |
VI A | 37,18zł |
RAZEM | 457,59ZŁ |
Największych wpłat dokonały:
- Zuzanna Gacek kl. V a
- Oliwia Wiatrowska kl. II b
WAGA WSZYSTKICH MONET – 29 KG !!!!
Akcja prowadzona była pod opieką pań: L. Kosteckiej, A. Żmudy, K. Zemmel,
K. Pazdro, C. Rojowskiej.
GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY !!!!!!!
Zwykle dwa razy w roku w szkole odbywa się zbiórka artykułów na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Mielcu. W tym roku szkolnym zbiórkę poprowadziła klasa IV b pod opieką p. U. Bar. Jak zawsze, pomoc dla porzuconych psów i kotów znajduje wśród uczniów duże zrozumienie. Podsumowując akcję p. Ula powiedziała, że każdy uczeń choć raz powinien odwiedzić schronisko.
Organizowana w okresie świąt Bożego Narodzenia akcja charytatywna, ma na celu bardzo konkretną pomoc kilku wybranym rodzinom spośród wielu rodzin potrzebujących w naszym środowisku . Zbiórka różnorodnego asortymentu odbywa się zgodnie z ustaloną listą potrzeb. Dzięki temu obdarowana rodzina otrzymuje pomoc materialną, jakiej w tym momencie rzeczywiście potrzebuje. W szkole akcję poprowadziła p. M. Pazdro.
Szczególną grupę działań charytatywnych w szkole stanowią akcje podejmowane przez uczniów we współpracy z Parafią Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Opiekę nad tymi wydarzeniami sprawuje nauczyciel - katecheta – p. T. Czekaj.
Coroczna akcja prowadzona na terenie Cmentarza Komunalnego w Mielcu. Ma na celu porządkowanie i dekorowanie opuszczonych i zaniedbanych grobów dziecięcych oraz wspólnotową modlitwę za nieżyjących uczniów i bliskich. W roku 2011 miała miejsce 26 października.
„NSATU NZAMBI, NSATU KUZABA” – „By dzieci mogły poznać Boga i zdobywać wiedzę” - to tegoroczne hasło zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc dzieciom na misjach katolickich. W tym roku pomoc kierowana jest do Sudanu. „Od domu do domu chodzimy, pukamy, serc dobrych i otwartych wytrwale szukamy……”. Sposobem prowadzenia akcji są bowiem odwiedziny i kwesta w domach na terenie parafii. Akcja „Kolędnicy Misyjni” to szansa dla małych Sudańczyków na godniejsze życie – schronienie i opiekę, pomoc medyczną, szkoły i przedszkola, domy dla sierot, program walki z głodem i dostęp do wody.
Akcja organizowana przez Caritas Polska polega na przekazaniu zebranych środków polskim misjom w Afryce na rzecz najmłodszych Afrykańczyków. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na dożywianie dzieci w Ruandzie, Kenii, Kamerunie, Demokratycznej Republice Kongo, organizację szkół i przedszkoli, leczenie.
Na terenie szkoły prowadzona była akcja informacyjna ( przygotowanie plakatów), zachęcająca rodziców i uczniów do udziału w tej formie pomocy.
Przeprowadzona w okresie wielkopostnym zbiórka pieniędzy do puszek
w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego – „Mój szkolny kolega z misji”. Zbiórka miała charakter dwuetapowy - prowadzona była na terenie szkoły i parafii.
Na terenie SP 13 zebrano 62,61zł.
„Pola nadziei”
Akcja polega na rozprowadzeniu wykonanych samodzielnie przez uczniów żonkili
z bibuły, z czego dochód co roku wspiera hospicja domowe ( zakup sprzętu medycznego).
fot: SP13
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane