Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Zielonoświątkowa Wielkanoc

Nadchodzą wspólne dla wszystkich chrześcijan święta. Wszystkie wyznania chrześcijańskie (Kościoły) wspólnie wyznają, że wspominane wydarzenia są najważniejsze dla naszej wiary. Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu wraz z poprzedzającymi je wydarzeniami (między innymi Ostatnią Wieczerzą), a także zmartwychwstanie naszego Zbawiciela stoi w centrum chrześcijańskiego życia. Nie inaczej jest w Kościele Zielonoświątkowym w RP, który należy do szeroko rozumianej rodziny kościołów protestanckich.


Niedziela Wielkanocna poprzedzona jest nabożeństwem Wielkiego Piątku. Wierni mogą skorzystać z ustawowego prawa do dnia wolnego, gromadzą się wieczorem na wspólnej modlitwie i rozważaniu wydarzeń Golgoty. Niektórzy praktykują tego dnia post, lecz tak jak przy wielu innych sprawach Kościół nie reguluje tego, pozwalając na różnorodność w osobistym przeżywaniu. 

Nabożeństwo jest nie tylko wspominaniem wydarzeń Golgoty. Jest przede wszystkim świętowaniem, gdyż śmierć Jezusa przyniosła nam Zbawienie. Na Wielki Piątek patrzymy już z perspektywy zmartwychwstania Chrystusa, więc jest to czas wdzięczności za dokonane dzieło miłości. W zależności od zboru (parafii) nabożeństwo może mieć różny charakter, od podniosłego do mniej formalnego.
Nabożeństwo niedzieli wielkanocnej ma z reguły charakter uroczysty z okolicznościowym kazaniem. 
Tak jak wszystkie święta, tak i Wielkanoc ma dla nas charakter przypominający. Staramy się, by wspominane wydarzenia miały wpływ na życie każdego dnia roku.

Różnice widać gdy przechodzimy do zagadnień zwyczajów świątecznych, zarówno tych "kościelnych", jak i praktykowanych prywatnie w tym ludowych (malowanie pisanek).
Nie mamy zwyczaju budowania grobu Pańskiego. Nie mamy tradycji święcenia pokarmów w kościołach (poświęcamy je zawsze modlitwą przed ich spożyciem, dziękując za nie Bogu). Generalnie rzecz ujmując, nacisk położony jest na istotę świąt z pominięciem niektórych typowych katolickich zwyczajów w naszym kraju.
W przypadku chrześcijaństwa zielonoświątkowego musimy pamiętać o pewnej autonomii Zborów (kościołów lokalnych), mogą się w związku z tym pojawiać pewne różnice w podejściu do form świętowania. 
Kościół również obligatoryjnie nie wpływa na domowe i rodzinne zwyczaje. Każda rodzina kształtuje swoje tradycje. Troską zaś Kościoła jest, by w centrum, nie tylko tych dni był żywy, zmartwychwstały Syn Boży. 

Korzystając z okazji pragnę złożyć wszystkim czytelnikom zielonoświątkowe życzenia wielkanocne. 
Niech zmartwychwstanie Pana Naszego Jezusa Chrystusa wnosi w nasze codzienne życie pokój i miłość. Niech nadzieja zmartwychwstania umacnia naszą wiarę. A zmartwychwstały Pan niech obdarza nas swą miłością każdego dnia.
ks. Dariusz Hapoń, pastor w Mielcu

1 komentarz:

  1. piękne! :)
    Jestem ewangeliczką i u nas tak samo nie jest w zwyczaju święcenie pokarmów i te sprawy. Zgadzam się z Panem całkowicie;)

    OdpowiedzUsuń

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........