Nadchodzą wspólne dla wszystkich chrześcijan święta. Wszystkie wyznania chrześcijańskie (Kościoły) wspólnie wyznają, że wspominane wydarzenia są najważniejsze dla naszej wiary. Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu wraz z poprzedzającymi je wydarzeniami (między innymi Ostatnią Wieczerzą), a także zmartwychwstanie naszego Zbawiciela stoi w centrum chrześcijańskiego życia. Nie inaczej jest w Kościele Zielonoświątkowym w RP, który należy do szeroko rozumianej rodziny kościołów protestanckich.
Niedziela Wielkanocna poprzedzona jest nabożeństwem Wielkiego Piątku. Wierni mogą skorzystać z ustawowego prawa do dnia wolnego, gromadzą się wieczorem na wspólnej modlitwie i rozważaniu wydarzeń Golgoty. Niektórzy praktykują tego dnia post, lecz tak jak przy wielu innych sprawach Kościół nie reguluje tego, pozwalając na różnorodność w osobistym przeżywaniu.
Nabożeństwo jest nie tylko wspominaniem wydarzeń Golgoty. Jest przede wszystkim świętowaniem, gdyż śmierć Jezusa przyniosła nam Zbawienie. Na Wielki Piątek patrzymy już z perspektywy zmartwychwstania Chrystusa, więc jest to czas wdzięczności za dokonane dzieło miłości. W zależności od zboru (parafii) nabożeństwo może mieć różny charakter, od podniosłego do mniej formalnego.
Nabożeństwo niedzieli wielkanocnej ma z reguły charakter uroczysty z okolicznościowym kazaniem.
Tak jak wszystkie święta, tak i Wielkanoc ma dla nas charakter przypominający. Staramy się, by wspominane wydarzenia miały wpływ na życie każdego dnia roku.
Różnice widać gdy przechodzimy do zagadnień zwyczajów świątecznych, zarówno tych "kościelnych", jak i praktykowanych prywatnie w tym ludowych (malowanie pisanek).
Nie mamy zwyczaju budowania grobu Pańskiego. Nie mamy tradycji święcenia pokarmów w kościołach (poświęcamy je zawsze modlitwą przed ich spożyciem, dziękując za nie Bogu). Generalnie rzecz ujmując, nacisk położony jest na istotę świąt z pominięciem niektórych typowych katolickich zwyczajów w naszym kraju.
W przypadku chrześcijaństwa zielonoświątkowego musimy pamiętać o pewnej autonomii Zborów (kościołów lokalnych), mogą się w związku z tym pojawiać pewne różnice w podejściu do form świętowania.
Kościół również obligatoryjnie nie wpływa na domowe i rodzinne zwyczaje. Każda rodzina kształtuje swoje tradycje. Troską zaś Kościoła jest, by w centrum, nie tylko tych dni był żywy, zmartwychwstały Syn Boży.
Korzystając z okazji pragnę złożyć wszystkim czytelnikom zielonoświątkowe życzenia wielkanocne.
Niech zmartwychwstanie Pana Naszego Jezusa Chrystusa wnosi w nasze codzienne życie pokój i miłość. Niech nadzieja zmartwychwstania umacnia naszą wiarę. A zmartwychwstały Pan niech obdarza nas swą miłością każdego dnia.
ks. Dariusz Hapoń, pastor w Mielcu
piękne! :)
OdpowiedzUsuńJestem ewangeliczką i u nas tak samo nie jest w zwyczaju święcenie pokarmów i te sprawy. Zgadzam się z Panem całkowicie;)