Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

W Szkole nr.9 poznawali stare księgi

W czytelni biblioteki szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna zapoznająca z historią pisma i książki. Uczniowie klasy II a poznali  różne formy książki i dowiedzieli się, co to są np. inkunabuły, starodruki, reprinty czy rękopisy. Ciekawym elementem zajęć była możliwość obejrzenia starych ksiąg. Młodsi historycy dowiedzieli się jak powstawał druk i kto to był Gutenberg oglądając film z serii „Byli sobie wynalazcy”. Jaka była pierwsza książka? Zadawano sobie to pytanie od tysięcy lat. Znaki, jakimi się porozumiewano stanowiły coś w rodzaju książki.
Z biegiem lat ludzie zaczęli szukać sposobu, aby móc przechowywać informacje i przesyłać wiadomości. Na początku rysowali na skałach i w grotach, potem na kamiennych płytach. Długimi szeregami, jak litery w książce, wykuwali węże, sowy, gęsi, ludzi, a pośrodku nich różne figury geometryczne: koła, kwadraty, trójkąty. I  właśnie kamienna książka jest najtrwalszą na świecie.
           Kamienne książki były ciężkie i niewygodne; najgorsze było jednak rycie znaków. Dlatego ludzie nieustannie szukali wygodniejszego, lecz równie trwałego sposobu zapisywania i przechowywania informacji. Posłużono się w tym celu gliną, z której sporządzano grubą tabliczkę. Pisarz kreślił na niej znaki zaostrzoną pałeczką. Aby tabliczka stała się trwalsza, po napisaniu oddawano ją garncarzowi do wypalenia w piecu, w którym wypalano garnki.  W starożytnym Egipcie sporządzano książki z papirusu, rośliny rosnącej nad brzegami Nilu. Roślina podobna do polskiego lnu odpowiednio obrobiona w wodzie, tłuczona kamieniami, dawała długie włókna. Włókna suszono na słońcu, prasowano a potem mułem z Nilu sklejano.  Gotowe arkusze stanowiły długie wstęgi, a te w zwoje. Na papirusie pisano atramentem za pomocą trzcinowego pióra. Atrament można było łatwo zmyć gąbką. Dopiero wynalazek czcionki ruchomej i prasy drukarskiej był prawdziwym postępem w procesie wytwarzania książki.
          W XV wieku zastosowano druk.Jan Gutenberg był wynalazcą ruchomej czcionki, dzięki której można powielać karty z drukiem do obecnych czasów. Maszyny drukarskie pozwoliły drukować dołączając ilustracje. Obecnie drogę drukowania książki skróciły nowoczesne komputery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........