Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Rekonstrukcja legendarnego bombowca PZL- 37 Łoś 2012 r Dzień drugi

Słynny bombowiec Łoś znów opuścił halę produkcyjną Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Dziś model bombowca PZL-37 Łoś produkowanego przed wojną w Mielcu zaprezentowano publiczności. Zainteresowanie modelem było ogromne. Świadczy to że w naszym mieście jednak lotnictwo nie zostało zapomniane. Słychać było komentarze - dlaczego Chodorowski zlikwidował pokazy lotnicze w Mielcu? Drzeba jechać do innego miasta aby zobaczyć samolot. Szok. Pierwszy samolot ŁOŚ powstał w 1939 roku i w czasie II wojny światowej był najnowocześniejszym w arsenale Wojska Polskiego.
      Do dziś nie zachował się żaden z około 120 wyprodukowanych egzemplarzy. Rekonstruktorzy: Kazimierz Nowakowski i Jakub Skrzypek wraz z załogą pracowali nad nim 2 lata. Replika w skali 1:1 ma 5 metrów wysokości i 18 metrów rozpiętości skrzydeł. Do budowy modelu „PZL.37 Łoś” zużyto 5 ton aluminium i prawie tonę stali, 20 tys. nitów, poszycie samolotu pochłonęło prawie 400 metrów kwadratowych blachy, a do jego pomalowania potrzeba było 70 litrów farby.

     Konstruktorzy Jakub Skrzypek i Kazimierzem Nowakowskim wraz z pracownikami zakładu odbudowywali w wolnych godzinach legendarną maszynę. Za to zostali uhonorowana przez prezesa Janusza Zakręckiego. - „Każdy modelarz marzy o tym, by wykonać konstrukcję Łosia. Nam się to udało”- mówił Kazimierz Nowakowski, jeden z konstruktorów modelu bombowca „PZL.37 Łoś”. 


więcej zdjęć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........