Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Ekipa pogotowia ratunkowego z Mielca w polskiej elicie

W Raciborzu spotkali się tylko najlepsi ratownicy medyczni, także ci z Mielca i po raz kolejny sprawdzili się podczas zmagań najlepszych drużyn ratowniczych w kraju. 
Znaleźli się w połowie mistrzowskiej stawki, co uważają za sukces, bo, jak zdradzają, decyzja o starcie w zawodach w tym składzie zapadła niewiele na ponad miesiąc przed mistrzostwami.
- Fakt, że umiejętności naszych ratowników pozwalają im wywalczyć 25. miejsce w Polsce w tak prestiżowych, rozgrywanych na bardzo wysokim poziomie zawodach i to w bardzo krótkim czasie na przygotowania, pozwala mieć wyobrażenie, jak duże są umiejętności naszych pracowników - mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego pogotowia.

Z województwa podkarpackiego udział w mistrzostwach Polski brała jedynie mielecka drużyna, natomiast z naszego regionu w zmaganiach udział wziął zespół z Tarnowa (zajął 30 miejsce na ponad 50 stających w szranki, a ogółem w Polsce jest ponad 200 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w ramach kontraktu z NFZ). 

Ekipa z Mielca wystartowała w składzie: Łukasz Szebla, Dominik Fryc i Tadeusz Gul.  - Oczywiście takie zmagania, jak udział w każdych tego typu zawodach, wymaga nie tylko wiedzy, którą posługujemy się na co dzień, ale też wyćwiczenia zgrania danej drużyny, wypracowania schematu współpracy, a na to nie mieliśmy czasu. Musiała wystarczyć nam wiedza i ufność w to, że codzienna praca w zespołach ratownictwa pozwoli pozostać w elicie, bo przecież mimo wszystko na co dzień uzupełniamy wiedzę, nabieramy doświadczenia, wykształcamy w sobie cechy niezbędne w zawodzie - tłumaczy Łukasz Szebla. - Przyznaję, że troszkę się denerwowaliśmy, bo inne zespoły nie kryły, że ćwiczyły razem nawet pół roku, ale ostatecznie 25 miejsce to całkiem niezły wynik. Z pewnością jednak to również wskazówka, że warto wciąż się uczyć, doskonalić, a po zawodach wiemy, jakie sfery mamy dopracować.

Mielecka ekipa podkreśla, że w tej chwili od załóg wymaga się rozległej wiedzy, refleksu, opanowania i to wszystko w oparciu o wyśrubowane normy - informuje Aneta Dyka-Urbańska rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, bo na zawodach spotykają się nie tylko najlepsze stacje, ale wystawiają one swoich najlepszych zawodników. - To sprawia, że różnice punktowe między wygranymi a zespołami np. z drugiej dziesiątki to kilka czy góra kilkanaście punktów, co oznacza, że o spadku o kilka oczek może zdecydować czasem nawet jeden niewielki błąd - tłumaczy Łukasz Szebla. 

Dyrektor Paweł Pazdan uważa, że udział w mistrzostwach to bardzo wartościowa forma edukacji ratowników. - Zadania były bardzo zróżnicowane, ale cenne jest to, że oprócz wiedzy wymaga się od zawodników pokazania wielu innych cech pożądanych w pracy ratownika. Jedno z zadań polegało na zaopatrzeniu rannego przed szkołą zaatakowaną przez terrorystę. Należało poczekać na brygadę antyterrorystyczną, umieć podporządkować się jej poleceniom, zająć się ofiarami strzelaniny, potem być świadkiem pojmania napastnika, co również wiązało się z użyciem przez członków brygady broni palnej, a potem jeszcze opatrzyć agresora i zająć się zakładnikami, którymi były wystraszone dzieci. Na pewno więc scenka była niezwykle emocjonująca, widowiskowa, nie brakowało adrenaliny, zamieszania, a w tym wszystkim trzeba było myśleć jasno, pozostać skoncentrowanym, zachować zimną krew.

Tak jak w życiu zawodowym każdego ratownika, który na co dzień może jeszcze nie zmaga się z aż takimi zagrożeniami jak strzelaniny, ale z często nie mniej stresującymi i wymagającymi logicznego myślenia w sytuacji znacznie odbiegającej od codziennej rutyny. Ratownicy biorący udział w zawodach mogą teraz przekazać pozostałym koleżankom i kolegom informacje na temat wzrastających standardów, wymogów i oczekiwań wobec zespołów ratownictwa medycznego, z jakimi spotkali się w czasie zawodów - podkreśla dyrektor mieleckiej stacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........