Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Święty Łukasz ~ Patron Służby Zdrowia


Święty Łukasz był z zawodu lekarzem, jak o tym pisze wprost święty Paweł w Liście do Kolosan ( Kol 4,14 ) .
Należał także do ludzi wykształconych i dobrze obeznanych z ówczesną literaturą.
Świadczy o tym jego piękny język grecki, wyrównany, gładki styl, dokładność informacji i umiejętność korzystania ze źródeł.
Teodor Lektor ( w. VI ) pierwszy pisze, że święty Łukasz był również malarzem, że namalował obraz Matki Bożej, Autorstwo świętego Łukasza przypisywano wszystkim starożytnym obrazom, także częstochowskiemu. Nie mamy, jednak na to, żadnego potwierdzenia historycznego.
Wiele katolickich związków lekarzy i służby zdrowia obrało sobie świętego Łukasza za szczególnego patrona. Podobnie uczyniło to wiele związków plastyków i artystów.
Kościół katolicki od szeregu lat łączy dzień św. Łukasza z pamięcią o lekarzach i o służbie zdrowia.
Dzień św. Łukasza był również dniem wszystkich ubogich, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa ludzi a także dniem niewiernych co wiąże się z faktem, iż św. Łukasz Ewangelista, zanim przystał do św.Pawła, był poganinem. W średniowieczu, w tym dniu odprawiano msze, na których zbierali się tłumnie żebracy i biedota.

Dlaczego św. Łukasz jest patronem Służby Zdrowia?
"Kościół katolicki od szeregu lat łączy dzień św. Łukasza z pamięcią o lekarzach i o służbie zdrowia. Dzień taki został wybrany trafnie, bo jest pewne, a pokazuje to tradycja i Nowy Testament, że Łukasz był nawróconym lekarzem antiocheńskim, Grekiem z pochodzenia. O pełnieniu takiego zawodu mogą świadczyć te wydarzenia, które opisał szczegółowo w swojej Ewangelii, które dotyczyły stanu zdrowia ludzi. Dlatego w tej Ewangelii znajdują się szczegółowo opisane uzdrowienia np. teściowej Piotra, cierpiącej z powodu dużej gorączki, opisuje też inne uzdrowienia dokonane przy tej okazji (4, 38- 41). Mówi o uzdrowieniu trędowatego (5, 12-14), paralityka (5, 17-26), o uzdrowieniu w szabat człowieka, który miął uschłą rękę (6, 6-10), o uzdrowieniu sługi setnika z Kafarnaum (7, 1-10), o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain (7, 11-15), o uzdrowieniu opętanego (8, 26-39), o uzdrowieniu kobiety cierpiącej na krwotok, o wskrzeszeniu córki Jaira (8, 40-56), o uzdrowieniu epileptyka (9, 37-42), o uzdrowieniu niewidomego pod Jerychem (18, 35-43). Zapoznając się z tymi opisami zauważamy, że Łukasz szeroko je opisywał i w tych opisach niejako się lubował, a jednocześnie stawał się jako ten, który swoją posługą lekarską niósł pomoc innym, a dzisiaj w niebie swoją opieką otacza tych, od których zależy życie ludzkie."
PSaw/kamilianie.eu

Porozmawiaj na forum mieleckiej społeczności!
Zdjęcie: kamilianie.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........