Międzynarodowy Festiwal Muzyczny (do 2000 roku Międzynarodowy Festiwal Organowy) - festiwal poświęcony muzyce klasycznej organizowany w lipcu, sierpniu i wrześniu, corocznie od 1998 w Mielcu. Festiwal organizowany jest przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu przy współpracy z Parafią Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, która dysponuje organami uznawanymi za jedne z najlepszych w kraju, dlatego koncerty odbywaly sie wlasnie w kosciele.
Wtorek w Kościele katolickim byl dniem wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji kardynał Dziwisz wystosował list poświęcony tym razem koncertom w kościołach Archidiecezji Krakowskiej.
"W naszych świątyniach ma miejsce wiele koncertów muzyki religijnej, ale niestety odbywają się także koncerty muzyki świeckiej. Nieuszanowana jest sakralność miejsca. Zapominamy, że kościół nie jest miejscem, w którym może zmieścić się każdy rodzaj muzyki" – napisał kard. Dziwisz - "Chcę także jasno powiedzieć, że nie jestem przeciwny koncertom muzyki kościelnej w naszych kościołach, ale zdecydowanie mówię „nie” dla praktyk wykorzystywania sakralnego miejsca do celów niezgodnych z zamierzeniem. Nic, co świeckie, nie powinno bowiem mieć miejsca w naszych świątyniach. To jest miejsce dedykowane świętemu Bogu”
„Świecki repertuar wykonywanej w świątyniach muzyki nie jest godny świętości miejsca. Takie próby nie są godne świątyni pobłogosławionej, dedykowanej na wyłączną własność Boga i przeznaczonej do kultu” - dodał.
Kościół to nie sala koncertowa, ale miejsce dedykowane Bogu - powiedzial Ks. dr hab. Robert Tyrała, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej – „Cztery pory roku”, choć zostały napisane przez Vivaldiego, który był księdzem, utworem sakralnym nie są, a w kościołach czasem są grane. Podobnie trudno wyobrazić sobie, że w świątyni zagrana zostanie „Kantata o kawie” Bacha, a przecież komponował on także kantaty religijne. Chodzi o wyraźne rozgraniczenie nie osobami kompozytorów, ale treścią utworów – zaznaczył ks. dr hab. Tyrała.
Hmm, mnie uczono ze Bog stworzyl swiat, wiec wszystko jest boskie.
W 1987 r. Kongregacja Dyscypliny Sakramentów wydała dokument „O koncertach w kościele”, który ”poza teorią nie wszedł właściwie w życie”, choć wciąż jest aktualny i szczegółowo precyzuje, pod jakimi warunkami można zorganizować koncert w kościele. Chodzi m.in. o konieczności sakralnego programu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane