Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Bezpłatne zerówki

Gminy nie powinny pobierać opłat za zerówki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Dzieci w wieku pięciu lat zobowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
Tymczasem zgodnie z ustawą o systemie oświaty, gminy mogą wprowadzać opłaty za przedszkola za świadczenia wykraczające poza ustalone uchwałą czas przeznaczony na realizację podstawy programowej (przynajmniej pięć godzin). Wysokość czesnego zależy od faktycznych kosztów prowadzenia placówki oraz zamożności gminy.


Coraz więcej gmin zdecydowało się na nałożenie opłat także za opiekę w oddziałach przedszkolnych przy szkołach publicznych - stwierdza Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. Do jej biura wpływa wiele skarg rodziców zaniepokojonych wysokością opłat, które dla części rodzin stanowią „wartość zaporową". Dlatego w piśmie do Ministerstwa Edukacji Narodowej prof. Lipowicz zwraca uwagę, że skoro tzw. zerówki są obligatoryjne, to powinny być bezpłatne.

„Obecnie obowiązujące przepisy nie różnicują sytuacji dzieci, które uczęszczają do przedszkola w wyniku decyzji rodziców (opiekunów prawnych) i sytuacji dzieci spełniających ustawowy obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub szkole podstawowej. Ponoszone przez nich opłaty są identyczne" - wskazuje w liście do MEN.

Jej zdaniem realizacja obowiązku nauki nie może być dla rodziców nadmiernie kosztowna i uciążliwa, niezależnie od tego czy jej postawą jest obowiązek szkolny czy obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jak podkreśla, w obecnej sytuacji znaczna część dzieci nie ma dostępu do w pełni wolnego od opłat rocznego przygotowania przedszkolnego.

„Rodzice (opiekunowie prawni) powinni mieć zagwarantowaną możliwość skorzystania z takiej formy rocznego przygotowania przedszkolnego, która nie nakłada na nich obowiązków ponoszenia bezpośrednio związanych z tym kosztów" - postuluje prof. Lipowicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do minister Krystyny Szumilas z prośbą o informację, czy resort edukacji rozważa odpowiednią zmianę przepisów.

Pisma tutaj

źródło: Serwis Samorządowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........