Figura pana Jezusa Nazareńskiego wróciła po 230 latach do Mielca. Jej kopia stanie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. To ciekawe nawiązanie do historii miasta, bo wcześniej znajdowała się w nieistniejącym już klasztorze Trynitarzy w Mielcu. O jej złożonych losach opowiada ks. Stanisław Składzień, proboszcz parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej...
- dekretem cesarza Austrijackiego Józefa II pan Jezus został z Mielca wyrzucony.
Józef II skasował Trynitarz*. W związku z tym Trynitarze wzięli pana Jezusa do Krakowa, stamtąd do Wilna a stamtąd do Trynicz. Wojewoda Trocki, Ukolski wybudował klasztor dla Trynitarzy. Ale nie mieli figury pana Jezusa. Ktoś powiedział ale przecież jest w skarbcu w Wilnie i tak wzięli pana Jezusa do Krywicz.
Figurę w dalekiej Białorusi odkryli w 2007 roku księża Zygmunt Obartuch i Ryszard Banach. Posąg stanie w kościele Trójcy Przenajświętszej w specjalnej kaplicy. W otaczającym go marmurowym klęczniku znajdą się relikwie m.in. Błogosławionych Jana Pawła II czy Karoliny Kózkowny.
* Trynitarze (właściwie Zakon Trójcy Przenajświętszej, dawniej Zakon Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników) – katolickie zgromadzenie zakonne, założone w 1198 w dobie wypraw krzyżowych przez św. Jana z Mathy i św. Feliksa de Valois, a następnie zatwierdzone bullą papieża Innocentego III Operante divine dispositionis. Od 1236 istnieje żeński zakon - Trynitarianki (Klauzurowe).
Trynitarze noszą habit w kolorze białym, przepasany skórzanym czarnym paskiem, na habicie biały szkaplerz z czerwono-niebieskim krzyżem oraz biały kaptur. trynitarze.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane