Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Inwentaryzacja wyrobów azbestowych zbliża się do końca

Już ponad 90% posesji na terenie Mielca zostało zinwentaryzowanych pod kątem wykorzystania wyrobów zawierających azbest. Osoby, do których nie dotarli ankieterzy, wciąż mogą jeszcze wypełnić ankietę, w której wskazują m.in. ilość materiałów zawierających ten niebezpieczny związek.


Inwentaryzacja wyrobów azbestowych jest podstawą do opracowania Programu Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z Terenu Gminy Miejskiej Mielec. Dokument, który przygotowuje firma EKO TEAM Konsulting z Bielska Białej, będzie zawierał dane dotyczące ilości produktów azbestowych i miejsc, w których są wykorzystywane. - Do tej pory ankieterzy zinwentaryzowali około 95% powierzchni miasta. Na 204 posesjach należących do osób prywatnych zlokalizowanych jest 22 284 m2 powierzchni zawierających azbest. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, a także budynków wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie oraz siedzib firm jest to 45 251 m2 w 238 obiektach - powiedział Lucjan Niziołek z Wydziału Inżynierii Miejskiej mieleckiego magistratu. Dodaje, że mielczanie bardzo chętnie współpracują z ankieterami, dzięki czemu inwentaryzacja przebiega szybko i sprawnie. - Mogło zdarzyć się tak, że pracownikom EKO TEAM Konsulting nie udało się dotrzeć do wszystkich posesji, na których wykorzystywany jest azbest. W takich przypadkach właściciele posesji mogą zgłosić się bezpośrednio do Urzędu Miejskiego i pozostawić swoje dane kontaktowe, a my przekażemy je ankieterom - zaznaczył Lucjan Niziołek. Ankiety zawierają podstawowe dane dotyczące wykorzystywania materiałów azbestowych, a w razie potrzeby pracownicy EKO TEAM wykonują szacunkowy obmiar materiału, np. pokrycia dachu. Przypominamy, że ankieterzy mają ze sobą oryginał upoważnienia do przeprowadzenia inwentaryzacji, podpisany przez prezydenta Mielca Janusza Chodorowskiego. Legitymują się również identyfikatorami z imieniem i nazwiskiem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie produkty zawierające azbest powinny zostać zneutralizowane do 2032 roku. Demontażem i utylizacją produktów azbestowych, którymi w zdecydowanej większości są poszycia dachowe, zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Należy jednak pamiętać, iż obowiązek utylizacji odpadów azbestowych spoczywa na właścicielach obiektów. Po przygotowaniu Programu Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z Terenu Gminy Miejskiej Mielec władze Mielca będą starać się o ewentualne finansowe wsparcie zewnętrzne na utylizację azbestu m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W przypadku gdy samorząd otrzymałby takie dofinansowanie, będzie ono dotyczyć tylko demontażu i utylizację materiałów zawierających azbest.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........