Pomysłodawca Misterium był parafialny Wikariusz ks. Paweł Przybyło, a realizacją tego pomysłu zajęło się Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Rędziny" oraz młodzież z parafialnej Grupy Apostolskiej.
Tradycyjny scenariusz Męki Pańskiej został zmodyfikowany przez p.Marię Słodkowską, p. Jadwigę Kopacz oraz ks. Przybyło. Oni tez czuwali nad reżyserią owego spektaklu. Oni też czuwali nad reżyserią spektaklu. Gdyby jednak nie organizacja Wojciecha Kaszuba, który pod względem wizualnym i technicznym zaprojektował program całego Misterium nie moglibyśmy chociaż w małym stopniu przeżyć wydarzenie z przed 2000 lat.
W całym Misterium wzięło udział ponad 30 osób, a premiera odbyła się w niedzielny wieczór 25.03.12 o godz. 20:00.
Aktorami spektaklu stały się osoby dorosłe oraz młodzież ubrane w stroje z czasów Chrystusa. Część z tych strojów została wypożyczona z Lubelskiego Teatru, a część stworzyła siostra zakrystianka parafii Przecław Estera Bira a część wykonali sami uczestnicy.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, tym którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przybliżenia przeżywanych tajemnic chrześcijańskiej wiary.
Podziękowania ślemy również widowni która zechciała przybyć i dzielić moc zbawczą wydarzeń opartych na motywach zaczerpniętych z Biblii.
Chociaż była to trudna dwumiesięczna praca całego zespołu, to jednak warto było podjąć to wyzwanie.
Całe widowisko odbywało się wokół kościoła w parafii Przecław.
Wszystko rozpoczęło się w kościele, gdzie przedstawiono sceny z Wieczernika. Za Jezusem i jego uczniami udajemy się na tereny przy kościelne.
W ogrodzie parafialnym widzimy jak Judasz zdradza Jezusa swym zdradzieckim pocałunkiem. Na pobliskim parkingu przy ognisku Piotr zapiera się trzykrotnie Jezusa, a z balkonu domu parafialnego przemówił do nas Piłat. Droga wokół wzgórza kościelnego zamienia się w Drogę Krzyżową. Scenom zmartwychwstania Boga towarzyszy bicie kościelnych dzwonów.
W rolach głównych wystąpili: Legioniści rzymscy:
• Paweł „Rumun” Lenczowski – Chrystus * Paweł Wolak
• Stanisław Wilczyński – Piotr * Piotr Wolak
• Ireneusz Weryński – Judasz * Wojciech Wolak
• Jakub Adamski – Piłat * Łukasz Kawon
• Bartek „Łomiej” Gazda – Arcykapłan * Maciej Kaszub
• Justyna Mądro – Weronika * Wojciech Kaszub
• Anna Karaś – Matka Boża * Ireneusz Weryński
• Marcin Skowron – Jan
• Jarek „Jerry” Kopacz – Dobry Łotr
• Stanisław Leski – Zły Łotr
Opracowaniem muzycznym zajęli się Anna Kaszub oraz Łukasz „Szubi” Michałowski natomiast za iluminację świetlną odpowiadał Łukasz „Szubi” Michałowski oraz Michał "Globus" Głowacz.
więcej zdjęć
fot: Stowarzyszenie "Rędziny"
zdjęcia pochodzą z próby generalnej dlatego Jezus jest w spodniach:)
OdpowiedzUsuń