Oświadczenie jest prośbą o wyjaśnienie wielu kwestii dotyczących budowy farm wiatrowych ale również prośbą o podjęcie działań na rzecz uregulowania stanu prawnego instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru.
Oświadczenie skierowane do Ministra Gospodarki oraz Ministra Środowiska złożone w podczas 8. posiedzenia Senatu w dniu 28 marca 2012 roku.
W ostatnim czasie w naszym kraju powstaje coraz więcej elektrowni wiatrowych. Brak rozstrzygnięć prawnych w zakresie odległości sytuowania elektrowni wiatrowych od zabudowań i gospodarstw domowych powoduje, że powstawanie farm wiatrowych często wiąże się z działaniem na granicy prawa, bez poszanowania krajobrazu, środowiska, a przede wszystkim ludzi. Społeczeństwo, mimo gwarancji ustawowych, nie uczestniczy w procedowaniu prowadzącym do zainstalowania elektrowni wiatrowych - rodzi to konflikty, zwłaszcza w sytuacji elektrowni blisko domów. Inwestorzy bez trudu uzyskują informacje dotyczące działek, którymi są zainteresowani, docierają do właścicieli i podpisują umowy monopolistyczne oraz rozpoczynają procedurę administracyjną. Wywierają nacisk na samorządy, które pod ich wpływem, zwłaszcza wizji dodatkowych niemałych wpływów do budżetu, zmieniają studium wbrew miejscowym strategiom, inicjują proces wydawania decyzji bez weryfikacji przedłożonych badań oddziaływania inwestycji na środowisko.
Zdając sobie sprawę ze zobowiązań europejskich, konieczności poszukiwania alternatywnych źródeł energii, ale mając na uwadze dobro jednostki, środowiska, proszę o informacje:
1. Czy przeprowadzono badania w związku ze szkodliwym działaniem elektrowni wiatrowych na zdrowie człowieka?
2. Jakie jest w ogóle oddziaływanie elektrowni wiatrowych na środowisko?
3. Jaka powinna być minimalna odległość farmy (przy założeniu, że wiatrak będzie posiadał wysokość 150 m) od zabudowań mieszkalnych?
4. W ramach kompetencji Ministerstwa Środowiska czy rozważa się możliwość zmiany art. 135 ustawy z dnia 27.04.2001 Prawo ochrony środowiska poprzez wpisanie utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania dla instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru czy też wyda stosowne rozporządzenie określające odległość co w tej sprawie wydaje się sprawą prostszą.
5. Jakie są szczegółowe regulacje w sprawie lokalizacji i funkcjonowania elektrowni wiatrakowych w Europie i w świecie?
6. Czy i jakimi ekspertyzami dysponuje Ministerstwo Gospodarki
i Ministerstwo Środowiska na temat skutków inwestycji farm wiatrowych dla zdrowia ludzi i środowiska przyrodniczego?
z poważaniem
Władysław ortyl
Oświadczenie zostanie odczytanie lub rozdane wszystkim uczestnikom niedzielnego spotkania, które ma odbyć się w dniu 1 kwietnia 2012 r. w miejscowości Pień.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane