Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

„Po słonecznej stronie życia”

„Są dni, gdy świeci słońce i nie wiesz, dlaczego tak jest. Jesteś po prostu szczęśliwy…”

W piątkowe popołudnie, 16 marca 2012 r. o godz. 17:00 w gościnnych progach Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu odbyło się trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z poezją i muzyką, zorganizowane przez członków Szkolnego Koła Recytatorskiego oraz nauczycielki języka polskiego: Małgorzatę Głodzik i Małgorzatę Stryczek.
Popołudnie to miało wyjątkowy charakter jeszcze z jednego powodu- młodzież dedykowała je swojemu koledze, tragicznie zmarłemu przed dwoma miesiącami uczniowi klasy maturalnej- Konradowi Szkotnickiemu. Szczególnymi gośćmi byli: mama Konrada, pani Marzena Szkotnicka oraz Jego brat Dawid Szkotnicki i dziewczyna Monika, zaproszeni przez młodzież klasy III e oraz wychowawczynię Małgorzatę Stryczek.

Spotkanie rozpoczął przyjaciel Konrada- Maciej Litwin, który w osobistej refleksji przypomniał, jak bardzo radosnym, pełnym optymizmu i pozytywnej energii człowiekiem był „Szkot”. Maciek powiedział między innymi:

„Optymistyczna tematyka naszego spotkania z pozoru niespecjalnie licuje z wydarzeniem, od którego mija dziś dokładnie 60 dni, z tragiczną śmiercią naszego przyjaciela Konrada. Ale to już nie czas na łzy, teraz jest pora na działanie. Przekonaliśmy się, że śmierć nie jest zarezerwowana tylko dla ludzi starych czy chorych. To integralna część życia, która też może być piękna i szlachetna- tak jak nasze istnienie na ziemi. Dziękuję, że pojawiliście się tutaj w ten ciepły piątkowy wieczór. Tak jak przyjaciele powinni postępować, wspominamy tych, którzy odeszli. Oczekujecie, że powiem coś ważnego, ale nie wymyślę chyba nic trafniejszego nad słowa z piosenki „Niepokonani”- ona też jest o Konradzie. Nie znam drugiego takiego gościa, który by tak „seryjnie” przekuwał porażki w sukcesy. Na przykład w sierpniowe przedpołudnie, gdy ze „starcia z chemią” wyszedł wygrany i obowiązkowo ze swoim firmowym uśmiechem. Jego optymizm udzielał się każdemu, kto go znał.

Konrad miał też inne oblicze. Pamiętam, jak siedzieliśmy nad Wisłoką, zajadając hurtowe ilości chipsów i rozmawialiśmy o rzeczach, które nas irytują, wpadając w filozoficzny ton. Konrad był bowiem niezwykle inteligentnym gościem. Na szczęście mieliśmy podobne poglądy na wiele spraw, bo naprawdę miałbym kłopot, by z nim polemizować. Szkotu- imprezowicz, filozof, kapitalny kumpel, bezlitosny dla ludzi łamiących zasady… Chciał, by wszystko, co robi było pożyteczne dla innych. Był chłopakiem nieprzeciętnym i nie wstydził się tego, jaki jest. Cytując fragment jednej z ostatnich razem słuchanych przez nas piosenek, myślę o nim: „Orły latają wysoko, nie po to, by czuć skruchę”. Nie zdążyłem Konradowi za wszystko podziękować. Dzięki Stary!”.

Po wystąpieniu Macieja głos zabrała wychowawczyni klasy III e- Małgorzata Stryczek, która dedykowała Konradowi wiersz swojego ulubionego poety, ks. Jana Twardowskiego „Bliscy i oddaleni”, kończący się słowami: „…można nawet zabłądzić, lecz po drugiej stronie nasze drogi pocięte schodzą się z powrotem”. . Po niej zaś Roksana Hajduk zaśpiewała pełną nadziei piosenkę „Przyjaciela mam”, przypominając zebranym o tym, że w smutnych chwilach żałoby warto szukać pocieszenia w wierze i w bliskości z Bogiem.

Po zakończeniu uroczystej i refleksyjnej części piątkowego spotkania członkowie oraz sympatycy Szkolnego Koła Recytatorskiego zaprezentowali przygotowane przez siebie teksty poetyckie, a także piosenki o tematyce związanej z radością, optymizmem, wartością uśmiechu i dostrzeganiem „słonecznej strony życia”. Tę część imprezy przygotowały i poprowadziły uczennice klasy I d o profilu humanistycznym: Justyna Hanych, Aleksandra Lonczak oraz Anna Strzycharz. Zebrani mogli usłyszeć zarówno teksty znanych poetów, jak również utwory skomponowane przez swoich zdolnych kolegów. Wszyscy występujący byli nagradzani rzęsistymi oklaskami, co po raz kolejny potwierdza przekonanie organizatorów o dużej wartości wychowawczej tego typu imprez szkolnych.

Na zakończenie głos zabrała pani Marzena Szkotnicka, która tak podsumowała ten wyjątkowy koncert:

„Przyznam, że bałam się trochę dzisiejszego spotkania… Jechałam tutaj myśląc, że spotkam tylu młodych ludzi, pośród których nie ma już mojego Syna. Nie żałuję jednak, że jestem tu z wami. Macie tyle pasji, jesteście tak wyjątkowi i cieszę się, że mogłam to zobaczyć. Życzę wam, abyście pamiętali o radości i uśmiechu na co dzień, tak jak zawsze pamiętał o tym Konrad…”

W piątkowym koncercie wystąpili:

Daniel Syjud- klasa III a (fragment książki Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” ),
Magdalena Maziarz- klasa I b (piosenka Ewy Bem „Moje serce to jest muzyk”),
Roksana Hajduk- klasa II d (wiersz Wincentego Fabera „Wartość uśmiechu” ),
Maryla Palimąka- klasa I a (piosenka Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”),
Martyna Kozak- klasa I b (wiersz Ewy Szelburg- Zarębiny „Świat jest taki wielki…” ),
Karol Flisek i Aleksander Kozik- klasa III e (piosenki: „Niepokonani” zespołu Perfect i „Gdyby nie Ty” zespołu Oddział Zamknięty),
Katarzyna Sowa- klasa I d (wiersz Zdzisława Dębickiego „Fiołkami ci drogę uścielę…”),
Zespół LIES w składzie: Paweł Idzik i Łukasz Dereń z klasy II f oraz Maciej Wolanin z LO w Radomyślu Wielkim (piosenki własne: „Chciałbym pobyć z Tobą”, „Przytul mnie”),
Aleksandra Lonczak i Anna Strycharz- klasa I d (tekst poetycki „W rytmie morza”),
Justyna Hanych i Karolina Murdza- klasa I d (piosenka zespołu Maanam „Cykady na Cykladach”),
Magdalena Drozdowska- klasa I d (wiersz „Świeżość poranka”),
Anna Lechowicz- klasa III e (piosenka zespołu Akurat „Pa, pa, pa…”),
Aneta Haptaś- klasa I d (wiersz Anny Rupińskiej „Szczęście”),
Daniel Syjud- klasa III a (wiersz absolwentki naszej szkoły, Barbary Szczurek „Definicja szczęścia”),
Justyna Hanych- klasa I d (piosenka Zdzisławy Sośnickiej „ Aleja gwiazd”),
Aleksandra Peret- klasa I d (wiersz „Kilka słów powiedzianych przez telefon”),
Zespół EKSPEDYCJA w składzie: Paweł Dziura i Filip Swacha- klasa II a, Adrian Burek- klasa III d, Hubert Kupiec z Zespołu Szkół Technicznych i Rafał Gurgul- absolwent naszej szkoły (piosenki własne: „Rutyna”, „Powabna”, „Balanga”),
Karol Flisek- klasa III e (piosenka Andrew Lloyda Webbera „Żegnajcie przyjaciele”).


źródło: konarski.home.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........