Wystawa "Malarskie światy Wojciecha Weissa" została objęta patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Mirosława Karapyty. Prócz niego podczas wernisażu (8 marca) obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, przedstawiciele środowisk artystycznych Mielca i regionu oraz - co szczególnie cieszy i co nadało prestiżu wernisażowi - wnuczka Artysty, Renata Weiss. To ona - ciepło i barwnie - opowiadała o swym Dziadku i Babci, czyli o Wojciechu i Irenie Weiss.
Bardzo serdecznie podkreślała zawarte we wspomnieniach Artysty związki z Podkarpaciem a szczególnie nieodległym od Mielca Strzyżowem (podczas otwarcia wystawy obecny był także burmistrz tego miasta). Ona też przedstawiła sylwetkę Artysty i jego twórczość.
Nadrzędną idą ekspozycji "Malarskie światy Wojciecha Weissa" było ukazanie dwóch jakże odmiennych plenerowych przestrzeni Weissa, jego malarskich doświadczeń w latach 1905 - 1912 i 1935 -1937. W większej przestrzeni sali wystawowej zostały zaprezentowane najznakomitsze dzieła z "białego okresu" malowane w Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 1905 -1912. Natomiast w mniejszej przestrzeni sali wystawowej zostały zaprezentowane pełne barw pejzaże z Jastrzębiej Góry, dokąd Weiss wraz z całą rodziną udawał się na wakacyjne plenery, których obfity plon prezentowy był za życia artysty na dorocznych wystawach w warszawskiej Zachęcie i krakowskim TPSP. Te dwa światy malarskie Weissa łączyły dzieła, które powstały w pracowni krakowskiej ASP, aby tym samym podkreślić raz jeszcze silne związki artysty z Akademią i zaprezentować cząstkę jubileuszowej wystawy "Weiss w ASP".
Wystawa obejmowała 32 obrazy olejne na płótnie w decydującej większości dużych formatów. Wszystkie dzieła posiadały indywidualnie dobraną do charakteru i klimatu dzieła kolekcjonerską oprawę utrzymaną w odcieniach spatynowanego złota i srebra oraz elementów czerni oraz - bez wyjątku - reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Ponadto ukazywały różnorodne sposoby kształtowania struktury malarskiej obrazu i zastosowanie odpowiednich harmonii barwnych. Każde z dzieł zgromadzonych na wystawie w doskonałej formie realizowało artystyczne credo Weissa, wprowadzając w jego malarski świat.
"Malarskie światy Wojciecha Weissa" w mieleckiej Galerii prezentowane były od 9 do 30 marca 2012 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane