Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Przestrzeganie ustawy o języku migowym w mieleckim

Z dniem 1 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243). Ustawa ta nakłada na instytucje publiczne obowiązek zapewnienia osobom niesłyszącym komunikowanie się w wybrany przez nie sposób. Tłumacza języka migowego obowiązkowo ma mieć każdy urząd i szpital, przychodnia, komenda policji, straż pożarna... Nie wszystkie z naszego regionu zdążyły dostosować się do wymogów.

Większość nie zatrudni dodatkowych osób, a skorzysta z rejestru tłumaczy, którzy są na liście u wojewody. Trzeba jednak umówić się na spotkanie lub wypełnić formularz internetowy, by skorzystać z ich usług. (Czytaj  obsługa osób niesyszacych w urzedzie )

Urząd Skarbowy w Mielcu przykłada szczególną uwagę w zakresie obsługi osób niepełnosprawnych. Każdy pracownik Urzędu Skarbowego w Mielcu obowiązany jest do okazania wszelkiej pomocy przy obsłudze spraw załatwianych przez osoby niepełnosprawne.
Urząd wojewódzki przeszkolił swoich 33 pracowników w języku migowym. Zrobił to także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który migać nauczył pracowników z Mielca, z Rzeszowa, Tarnobrzega, Przemyśla i Stalowej Woli.(w sumie 10 osób)

Także Mielecka Policja w swojej pracy stara się pomagać osobom niesłyszącym. Policjant Grzegorz Bajda policjant-z-migowym , z Mielca, skończył kurs języka migowego. Będzie go wykorzystywał w policyjnej pracy.

 Urząd Miejski w Mielcu udostępnia następujące usługi wspierające komunikowanie się:

  1. wszelkie informacje dotyczące działalności Urzędu dostępne są na stronie: www.mielec.pl,
  2. osoba uprawniona może komunikować się za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat@um.mielec.pl,
  3. osoba uprawniona może komunikować się za pośrednictwem faksu: nr 17 788 85 05,
  4. osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej
    (osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu zapewnienia jej możliwości komunikowania się),
  5. osoba uprawniona może skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Miejskiego, którzy ukończyli kurs elementarny z systemu językowo-migowego

W Mielcu działa telefon, na który osoby głuchonieme mogą przesłać SMS-em wezwanie pomocy.

Telefon ratunkowy o numerze 668 837 091 znajduje się u dyspozytora Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Odbiera on SMS-a, potwierdza zgłoszenie taką samą drogą.

Wiesław Kluk oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu zwraca uwagę, że w takim SMS-ie powinno znaleźć się jak najwięcej informacji, tak by uniknąć dopytywania o szczegóły zgłoszenia drogą SMS-ową.

 W Urzędzie Miejskim w Radomyślu Wielkim osoby nie mówiące i nie słyszące mogą bezpłatnie skorzystać z usług tłumacza języka migowego w godz. 8:00 – 15:00. Stanowisko tłumacza znajduje się  w holu II piętro pok. nr 16 (Kasa), oraz w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pok. nr 3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........