Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Koncert inauguracyjny w ramach XV Edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Chór Kameralny ENSEMBLE TRECANUM (Francja)
"Caeli Porta".  Muzyka wieków średnich

Muzyka, która zabrzmi w czasie występu to zarówno utwory monowokalne (gregoriańskie, ambrozjańskie itp.), jak i polifoniczne, powstałe w okresie średniowiecza między V i XIV wiekiem.

         Zespół Trecanum powstał w Strasburgu w 1996 r. w wyniku spotkania muzyków, śpiewaków i śpiewaczek, wywodzących się z różnych kręgów i środowisk związanych bezpośrednio z wykonywaniem śpiewu liturgicznego i muzyki dawnej.

Jego założycielem był Etienne Stoffel, profesor strasburskiego konserwatorium, który jest jednocześnie twórcą powstałego w 1975 roku Centrum Badań Śpiewu Gregoriańskiego w Metzu. Profesor Stoffel, co jest godnym odnotowania, to uczeń słynnych badaczy tego śpiewu - kanonika Jeanneteau oraz mnichów z Solesmes Dom Jaan Claire et Dom Eugene Cardine.
Dotychczas członkowie Trecanum Ensemble występowali w różnych regionach Francji oraz w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Austrii i Chorwacji.

           Nazwa zespołu wywodzi się, według jednych źródeł historycznych od nazwy pieśni należących do dawnej liturgii galijskiej, a według innych, uznawanych za bardziej wiarygodne - trecanum, to tłumaczenie na łacinę greckiego słowa "icaston", będącego inwokacją Trójcy Świętej.
7 lipca 2012 godz. 19.30 
Kościół pw. MBNP w Mielcu
wstęp wolny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........