Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Powstaje pracownia angiografii w Szpitalu Powiatowym w Mielcu

Poddanie się małoinwazyjnym zabiegom leczenia tętniaków aorty brzusznej czy poprawiających ukrwienie kończyn do niedawna mogło być tylko marzeniem pacjentów mieszkających z daleka od dużych ośrodków medycznych. Wkrótce tego rodzaju pomoc uzyskają w Szpitalu Powiatowym w Mielcu, a to za sprawą już powstającej bardzo nowoczesnej pracowni angiografii. - To oznacza wprowadzenie do naszego szpitala technologii, która determinuje dynamiczny rozwój Oddziału Chirurgii Naczyniowej przez wiele kolejnych lat, a mieszkańcom gwarantuje dostęp do pomocy medycznej, na którą jest ogromne zapotrzebowanie – podkreśla Leszek Kołacz, dyrektor szpitala.


Stworzenie pracowni angiograficznej to kilkumilionowa inwestycja, ale nie ma żadnych wątpliwości, że się opłaci. W województwie podkarpackim tego typu usługi medyczne świadczy obecnie tylko jeden ośrodek – niepubliczny. Mielec już tego lata będzie drugim punktem na mapie regionu, którego będą szukać pacjenci wymagający tak specjalistycznej pomocy „naczyniowców”. – Już w pierwszym tygodniu sierpnia zaczyna się montaż angiografu, który wykona ekipa niemiecka. Prace powinny się zakończyć jeszcze w sierpniu, potem przed nami szkolenie personelu i już można myśleć o zabiegach, których wykonywanie w Mielcu oznacza niezwykły postęp medyczno-technologiczny – mówi Leszek Kołacz. Ta wielka perspektywiczna inwestycja, jak dodaje, nie mogłaby zostać wykonana, gdyby nie wsparcie powiatu mieleckiego.

- Od samego początku powiat mielecki jako nadzorujący szpital, starał się rozwinąć go w ośrodek wieloprofilowy. Rozszerzenie wachlarza zabiegów wykonywanych przez funkcjonujący już Oddział Chirurgii Naczyniowej o te, które niebawem będą wykonywane w pracowni angiografii potwierdzają, że rozwój placówki idzie w dobrym kierunku. Pracownia angiografii umożliwiająca wysokospecjalistyczne leczenie na miejscu dla blisko 135 tys. mieszkańców naszego powiatu to kolejny przykład doskonałej współpracy powiatu z dyrekcją szpitala - mówi starosta Andrzej Chrabąszcz. - Stałe i konsekwentne podnoszenie standardów leczenia w naszym szpitalu w oparciu o najnowsze, małoinwazyjne technologie i przy konsultacji z najlepszymi polskimi specjalistami to bardzo udana odpowiedź na potrzebę skutecznego i profesjonalnego leczenia naszych mieszkańców – dodaje starosta.

Ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej, lek. Marek Wilczyński tłumaczy, że angiograf, który jego zespół dostanie do dyspozycji jest już sprzętem, który pozostanie nowoczesny przez kolejne lata i nawet po takim czasie wciąż oferta medyczna jego oddziału pozostanie nowatorska, zwłaszcza jak na szpital powiatowy. – Angiograf pozwala na wykonywania szerokiego wachlarza zabiegów, może być wykorzystany nawet tak, jak na oddziałach hemodynamicznych, czyli choćby na mieleckim oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Oczywiście nie tylko, bo dla nas jego zaletą jest to, że możemy dzięki niemu pomóc chorym z tętniakami aorty brzusznej czy uratować niedokrwione kończyny, a to wszystko oczywiście małoinwazyjnie. To z kolei oznacza szybszy powrót chorego do formy, mniejszy ból podczas rekonwalescencji, niższe ryzyko powikłań itp. – opowiada ordynator Wilczyński. Dodaje, że pracownia nie byłaby tak dużą wartością gdyby nie zespół świetnych specjalistów, którzy zresztą wciąż się szkolą pod okiem polskich uznanych autorytetów jak choćby współpracującego ze szpitalem prof. dr hab. n. med. Jacka Wrońskiego, specjalistę chirurgii naczyniowej i angiologii, lubelskiego Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Chirurgii Naczyniowej

fot: Aneta Dyka-Urbańska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........