Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

IV rozbiór Polski

17 września, w 73 rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskie Kresy Wschodnie, odbyły się mieleckie uroczystości upamiętniające Dzień Sybiraka, dzień pamięci o wszystkich naszych rodakach zesłanych na Sybir w latach 1600-1956.

Obchody święta, którego organizatorem był Związek Sybiraków Koło Terenowe w Mielcu,  rozpoczęły się o godz. 15:30 od mszy św. w Kaplicy Cmentarza Komunalnego w Mielcu. Po zakończonej mszy, wszyscy uczestnicy uroczystości przenieśli się pod Pomnik Sybiraka, gdzie po odśpiewaniu hymnu Sybiraków w krótkich przemowach wspominano losy zesłańców.


Mieleckie uroczystości - jak podkreślali uczstnicy - co roku są doskonałą lekcją historii, w której uczestniczą coraz to nowe pokolenia, ale właśnie dzięki temu pamięć o tragicznych losach naszych rodaków przetrwa i będzie pielęgnowana w przyszłości i ku przestrodze.

Na zakończenie uroczystości w asyście pocztów sztandarowych wiązanki kwiatów złożyli parlamentarzyści, samorządowcy w tym przedstawiciele Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki Wiceprzewodniczący Rady, Andrzej Kurdziel i Józef Smaczny Członkowie Zarządu, a także związki kombatanckie, uczniowie oraz harcerze.
W uroczystości udział wzięli m.in. senator Władysław Ortyl, wiceprezydent Bogdan Bieniek, Jan Myśliwiec, władze powiatowe Józef Smaczny, radny Marek Paprocki, kapłani oraz przedstawiciele licznych instytucji.

Galeria zdjęć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........