Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Nowe świadczenia leczenia bezdechu sennego

Szpital powiatowy w Mielcu uruchomił nowe świadczenia leczenia bezdechu sennego na oddziale gruźlicy i chorób płuc. Schorzenie dotyka nawet 9 procent społeczeństwa. Placówka dysponuje aparatem do monitorowania oddechu w czasie snu.
Nieleczony jest groźny dla chorych tak doraźnie, jak i w dalszej perspektywie. Chorzy są senni w ciągu dnia, czują się zmęczeni, drażliwi, trudno im się skoncentrować. Nierzadko prowadzi to nawet do wypadków samochodowych, ale to nie jedyne następstwa obturacyjnego bezdechu sennego. Odległe to m.in. choroba wieńcowa, zawały serca, udary mózgu, cukrzyca. Na Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc w mieleckim szpitalu jest już urządzenie monitorujące oddech i wspomagające oddychanie.

           - W nocy bywały takie momenty, że leżąc na wznak nie mogłem złapać tchu. Czasem wydawało mi się, że już mi się to nie uda. Podnosiłem się i w końcu wygrywałem kolejną walkę o oddech, ale wiedziałem, że cierpię na coś groźnego - opowiada pan Andrzej, pacjent mieleckiego oddziału płucnego, który z tym problemem udał się do swojej poradni. - Tam pani doktor uznała, że może to być bezdech senny. Okazało się, że w mieleckim szpitalu został zakupiony aparat do monitorowania oddechu w czasie snu, który podłączony na noc pozwala lekarzom stwierdzić jak groźny jest problem i dobrać sposób leczenia. Wspomaga też oddychanie. Jestem bardzo zadowolony z tego, że mogłem się poddać tak nowoczesnej diagnostyce na miejscu, w Mielcu. To świetnie, że szpital nie stoi w miejscu, kupuje taki sprzęt przystosowany do swoich celów. Ja zdecydowałem się kupić podobny aparat do domu, bo pomagając mi oddychać uwalnia mnie on od bardzo dotkliwych problemów, a cierpię dodatkowo na rozedmę płuc.
- Jak opowiada lek. Jan Witkowski pracujący na mieleckim oddziale płucnym, pacjenci najpierw odnoszą się z rezerwą do spania w maseczce podłączeni do CPAP (międzynarodowy skrót od angielskiej nazwy terapii Continous Positive Aiway Pressure), ale kiedy zauważają różnicę w ciągu nocy i za dnia, już nie wyobrażają sobie życia bez niego. 
- My natomiast używając go na oddziale, mamy możliwość przeanalizować dokładnie objawy choroby u danego pacjenta, ponieważ aparat jest wyposażony w kartę pamięci, zatem po włożeniu jej do komputera wiemy jak częste pacjent ma przerwy w oddychaniu, ile trwają. To parametry, które pozwalają precyzyjnie dobrać leczenie - wyjaśnia lekarz. Nie kryje, że choroba nieleczona może okazać się niezmiernie groźna, bo doprowadza m.in. do zawałów serca, zaburzeń jego rytmu, zaburzeń metabolicznych, czy udarów mózgu. Nawet jej pierwsze stadium stwarza olbrzymie zagrożenie. Nic dziwnego, bo gdy organizm jest niedotleniony z trudem dźwiga codzienną aktywność. Chory często zasypia niemal na stojąco, czuje się ciągle zmęczony, zdekoncentrowany. Nie ma mowy o bezpiecznym prowadzeniu auta czy obsłudze urządzeń mechanicznych bez narażania się na wypadek. 
- To schorzenie dotyka, według różnych statystyk, już od ok. 4 do 9 procnet społeczeństwa. Uważam, że CPAP powinien być już standardem na każdym oddziale leczenia chorób płuc, dlatego wyposażyliśmy w nie i nasz. To kolejny krok w rozwoju oddziału - mówi lek. Bogusław Warzecha, ordynator. Dyrektor szpitala Leszek Kołacz dodaje, że pracując nad rozwojem szpitala zwraca szczególną uwagę na rozszerzanie oferty medycznej w sposób, który byłby odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczeństwa. - Pacjentów cierpiących na bezdech jest bardzo dużo. Teraz tym chorym możemy pomagać już w Mielcu w bardzo szybki, nowoczesny sposób na bazie dokładnych danych dotyczących ich schorzenia - mówi szef mieleckiego szpitala.
Andrzej Gardian, zastępca dyrektora ds. lecznictwa dodaje, że aby poddać się hospitalizacji w zakresie bezdechu sennego należy udać się do lekarza rodzinnego, który zweryfikuje podejrzenia pacjenta co do tej choroby. Jeśli uzna, że wykonanie diagnostyki w tym kierunku jest zasadne, skieruje chorego do Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc przy oddziale płucnym w Mielcu. W tej Poradni odbywa się kwalifikacja do diagnostyki tych zaburzeń na Oddziale. Pacjent wraz ze skierowaniem powinien wziąć wszystkie wyniki badań zleconych wcześniej przez lekarza rodzinnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........