Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Z odblaskiem najbezpieczniej


„Zwróćmy uwagę, że wielkimi krokami wkraczamy w porę roku, kiedy piesi o wiele częściej będą ofiarami zdarzeń na drogach” To zdanie z kampanii pn. „Odblaskowi.pl”. Celem akcji jest popularyzacja wiedzy na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych, które sprawiają, że każdy z nas jest lepiej widoczny na drodze. Jest to tym ważniejsze, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci.


Policyjne statystki podają nieodpowiednie zachowanie dzieci na drodze, jako główną przyczynę wypadków z ich udziałem. Zagrożenie wzrasta także przy ograniczonej widoczności i po zapadnięciu zmroku.

W dużej ilości przypadków do zdarzeń drogowych z udziałem dzieci dochodzi na obszarze zabudowanym, przeważnie na prostych odcinkach dróg między skrzyżowaniami oraz na przejściach dla pieszych. Dzieci mieszkające na terenach wiejskich częściej jednak, niż te w miastach są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa na jezdni. By dotrzeć chociażby do szkoły muszą pokonać odpowiedni dystans pieszo bądź rowerami, poruszając się ulicą. Pocieszające jest jednak to, że wiedzą i świadomość tych właśnie młodych osób dotycząca prawidłowego zachowania się na drogach jest na coraz wyższym poziomie.

Polskie przepisy  nakazują, aby dzieci do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym nosiły elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (art. 43 par. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Policjanci z mieleckiej komendy podczas działań prewencyjnych rozdają dzieciom elementy odblaskowe. Nie ma jednak możliwości przekazać ich dla wszystkich dzieci. Ważnym jednak jest aby wszyscy rodzice, opiekunowie, nauczyciele, urzędnicy miast i gmin, wspólnie działali w tym zakresie i mieli świadomość, że im więcej odblasków dla dzieci tym bardziej wzrasta ich bezpieczeństwo, co w kontekście nadchodzącej jesieni i zimy ma szczególne znaczeni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........