Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Koniec bezkarności urzędniczej?

W piątek w Sejmie było rozpatrywane jedno z proponowanych przez Ruch Palikota rozwiązań. Proste i sprawdzone - o karach finansowych dla urzędów za nieterminowe podejmowanie decyzji - Za każdy dzień opóźnienia w wydaniu decyzji czy rozpatrzeniu sprawy urząd zapłaci 500 złotych kary! Taką zasadę wprowadzono już w przypadku wydawania pozwoleń na budowę, i odkąd działa, aż 97% decyzji wydawanych jest w terminie!

 Łukasz Gibała wystąpił z takim mniej więcej uzasadnieniem:
"W urzędach jesteśmy bezradni. A urzędnicy – bezkarni. Jeśli urząd nie wyda w naszej sprawie decyzji w terminie, nie możemy prawie nic zrobić. Możemy napisać skargę do innego, ważniejszego urzędu, a w ostateczności poskarżyć się w sądzie. Ten ważniejszy urząd może co najwyżej nakazać naszemu urzędowi, żeby bardziej się postarał. Sąd może i rozpatrzy sprawę, ale po roku albo dwóch, a przecież po takim czasie sprawa stanie się już nieaktualna! W tej chwili obywatel w starciu z urzędem w praktyce nie może nic."

      Powinny być karane urzędy, ale pośrednio też sami urzędnicy. Wójt czy burmistrz, jak zapłaci kilka tysięcy kary za to , że któryś z jego pracowników zapomniał, nie dał rady albo mu się nie chciało, to co najmniej go upomni. A za drugim razem wyrzuci z pracy.
     Najgorsza jest samowola urzędnicza, do której zalicza się nie tylko nieterminowe załatwianie spraw, ale podejmowanie decyzji niezgodnych z prawem, na podstawie własnych wewnętrznych rozporządzeniach. Niby można się odwoływać, skarżyć, ale i tak na tym najbardziej cierpi zwykły klient. Odpowiedzialność finansowa jest jedynym rozwiązaniem!!!
     Ludzie przyzwyczaili się, albo ich przyzwyczajono, że wszelkie sytuacje życiowe można regulować przepisami, zakazami, nakazami, regulaminami, listami startowymi, ... Dopóki będzie rosła góra ustaw, rozporządzeń, będzie przybywało wyrobników do ich stosowania, interpretacji.

To zadziała!

Niestety, wbrew swoim wielokrotnym deklaracjom, wbrew oczekiwaniu milionów Polaków Platforma Obywatelska głosowała przeciw!!  Bulwersujące jest, że w obronie swoich kolegów kierujących większością urzędów w Polsce partia ta zdolna jest tak psuć państwo!

 Czego się boi Platforma podpisując się pod takim zapisem?
Że zdobędzie elektorat czy że straci poparcie Urzędasów?
A może boi się, że powstanie precedens, iż wsparła projekt RPP ?
A gdzie interes obywateli ? Ba! Całego kraju?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........