Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Więcej za wodę i ścieki.

W 2013 roku zapłacimy więcej za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków o 2,46 procent brutto. Z 3 złotych 40 groszy brutto na 3 złote 51 groszy wzrośnie cena 1 metra sześciennego wody.
Z 5 złotych 15 groszy na 5 złotych 25 groszy wzrośnie cena odprowadzania metra sześciennego ścieków. To niewielka podwyżka ale jednak podwyżka. O 21 groszy brutto wzrośnie też stawka abonamentowa.
Podobno trzyosobowa rodzina po tych podwyżkach zapłaci więcej tylko 22 złote i 27 groszy w skali roku - tak twierdzi mieleckie MPGK.

Za podwyżką była większość radnych. Większość, bo sześciu radnych PiS było przeciwnych a dwóch radnych z Forum Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej wstrzymało się od głosowania.

Radni PiS przypomnieli że ta podwyżka to między innymi dzięki temu, że budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Mielcu z wykorzystaniem unijnego dofinansowania to jednak nie była najszczęśliwsza dla mieszkańców inwestycja. Początkiem br. roku radna Gadomska mówiła - Z danych MPGK wynika, że oczyszczalnia w 2010 roku przerobiła 2458 mln metrów sześciennych ścieków. Z tego wynika, że zdolność przerobowa była wykorzystana tylko w 46 procentach i ma to tendencje spadkową począwszy od roku 2006. Rosnące rachunki za wodę i ścieki powodują, że my mielczanie oszczędzamy. A to zamiast pomóc, jeszcze bardziej zmniejsza moc przerobową oczyszczalni.

 - W tej sytuacji oszczędności na zużyciu wody, w drodze opomiarowania przez zabudowę wodomierzy jak np. w Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej nic nie da bo zmniejszenie zużycia wody powoduje zmniejszenie zużycia ścieków a oszczędności te stanowią podstawę do dalszych podwyżek potrzebnych tylko do utrzymania zdolności przerobowych których efektywność jest poniżej 50 procent. Radna Gadomska nie szczędziła wtedy krytyki władzom miasta.

- Dlaczego miasto, tak błędne decyzje przerzuca na mieszkańców?
We wrześniu 2006 roku MPGK i pan prezydent Chodorowski mówili "Zużycie wody będzie spadało"
To świadczy, że sytuacja była znana i nic nie zrobiono w kierunku rozwiązania problemu kosztów utrzymania oczyszczalni ścieków


 W tamtym roku mówiono, że głównym powodem wprowadzenia wysokich bo aż 10 procentowych podwyżek był fakt iż Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zaczęło ponosić pełne koszty utrzymywania nowej oczyszczalni ścieków, tylko nie mówi się że oczyszczalnia ta powstała w większości z pieniędzy unijnych. MPGK należy do Miasta , wiec to miasto decyduje o rentowności firmy. Nie jest to firma która ma na siebie zarabiać ma służyć mieszkańcom. Inflacja w Polsce była na poziomie 4,17% i inne miasta potrafiły tylko o tyle podnieść opłaty a w Mielcu trzeba było grabić mieszkańców ile tylko sie da.

Prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Marek Bąbała podkreślał, że bez takich podwyżek nie udałoby się utrzymać płynności finansowej. Spółka inwestowała w budowę oczyszczalni ścieków oraz sieci kolektorów. Mieleckie MPGK obsługuje mieszkańców miasta i część sąsiadujących gmin.

 Kiedyś ścieki wpuszczane były bezpośrednio do Wisłoki, a nad miastem wisiała groźba kary w wysokości 12 milionów złotych. – Taka kara by nas zrujnowała – mówił prezes MPGK Marek Bąbała - dlatego zbudowano oczyszczalnię.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........