Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

IV Odsłona Inicjatywy „Wsparcie Dla Zwierząt”: Realizacja


     Czwarta odsłona świątecznej akcji „Wsparcie dla zwierząt” dopełniła się już po raz drugi z rzędu w naszym skromnym wsparciu dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Mielcu, do którego trafiła karma i ręczniki.


Człowiek już dawno temu stracił kontakt z naturą, przez co wydaje mu się, że jest autonomicznym gatunkiem wyrwanym spod jej praw. Taka postawa rodzi z kolei przeświadczenie, że jesteśmy panami tego świata, a zatem wszelkich stworzeń, i możemy sobie przez to pozwalać nawet na bestialstwo wobec istot słabszych, czyli zwierząt.

Podobno miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt. Ilu z nas jest więc ludźmi, skoro tak łatwo odstępujemy od symbiozy ze zwierzętami na rzecz okrucieństwa, w najlepszym przypadku obojętności wobec ich losu? Ile to razy wykazywaliśmy się brakiem szacunku do życia słabszych stworzeń, które jako istoty żywe, odczuwają tak jak my ból i cierpienie?


Nasza postawa do zwierząt wymaga szacunku z przyczyn czysto ludzkich, ale także osobistych, gdyż człowiek dbający o słabszych zawsze będzie szczęśliwy z faktu, że mógł pomóc i że może być potrzebny oraz przydatny. Rodzice winni z kolei budować empatyczny stosunek do świata u swoich dzieci właśnie poprzez wpajanie swoim pociechom zasady współczucia wobec bezbronnych zwierząt.


Dlatego warto pochylić się nad losem wszystkich tych zwierząt, które nie miały szczęścia, nie doświadczają miłości i przyjaźni, które tyle przeżyły – bite, głodzone, przywiązywane do drzew i porzucane, bestialsko mordowane.

Zwierzęta w schronisku również nie mają łatwo, jak mogłoby się na pozór wydawać. Owszem, dostają karmę i opiekę, co niestety kosztuje, ale przecież to nie wszystko czego potrzebują. Wystarczy rozejrzeć się po schronisku, a bez problemu można dostrzec smutek, jaki bije z ich oczu oraz pragnienie bycia przytulonym, pokochanym i zaakceptowanym.


   

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na przygarnięcie zwierzaka ze schroniska, ale sposobów na obdarowanie przynajmniej części z nich swoim uczuciem jest co najmniej kilka. Istnieje na przykład możliwość wirtualnej adopcji, można oddać 1 proc. podatku przy rozliczeniu podatkowym, albo po prostu zorganizować we własnym zakresie zbiórkę stosownych produktów.


Warto zrobić cokolwiek. Na pewno poprawi nam to samopoczucie, a zwierzakom choć trochę ukoi cierpienie. 

 

Na koniec szczególne podziękowanie za pomoc w akcji dla W. z Mielca oraz podkarpackich i mazowieckich działaczy OSN-u.


Czytaj również:

III Odsłona Inicjatywy „Wsparcie Dla Zwierząt”: Realizacja

II Odsłona Inicjatywy „Wsparcie Dla Zwierząt”: Realizacja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........