Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Potrzebny czy nie, punkt pomiaru czystości powietrza?

Mówi się o tym czasami, ale nie wszyscy mają świadomość, że punkt pomiaru czystości powietrza w Mielcu umieszczony jest przy siedzibie ARP S.A. Oddział w Mielcu. Pikanterii tej lokalizacji dodaje fakt, że w Mielcu wieją głównie wiatry południowe i wschodnie, bardzo rzadko północne, tak więc dym z Kronospanu leci w kierunku punktu pomiarowego niesłychanie rzadko. Mam też wrażenie - choć może to moja złuda - że jak dym zwiewany jest w stronę miasta, czyli z północy na południe, to jest jakiś delikatniejszy, mniej intensywny. Ale może to złudzenie. Zdarzają się dni gdy pomiaru nie ma (np 4 dni z rzędu), zdarzają się i przekroczenia.. 
         Dziwi (i martwi) jak słyszę przedstawicieli władz lokalnych którzy mówią że "w Mielcu prowadzi się pomiar jakości powietrza" i że "miasto partycypuje w kosztach". Otóż na dachu ARP prowadzi się jedynie pomiar pyłu PM10, do tego są to pomiary manualne. Żeby uzyskać pełen obraz tego co w mieleckim powietrzu się znajduje, należałoby mierzyć jeszcze benzo(a)piren w mierzonym pyle PM10, dwutlenek azotu, tlenek azotu, dwutlenek siarki, formaldehyd, ozon, tlenek węgla ewentualnie BTX (benzen toluen ksylen) i amoniak. Wtedy wyszło by naprawdę co pewne znane nam wszystkim zakłady emitują w powietrze (a jest to minimum kilkanaście ton substancji trujących dziennie).
Miasto miało wstępne koncepcje opracowane przez AGH, ale miasto (czyt. prezydent) odstąpili do opracowywania koncepcji w szczególe praktycznie "bez słowa"...
Podobno  nie ma pieniędzy na budowę takich stacji. Otóż są środki z grantów norweskich o których mówiono ostatnio podczas posiedzenia komisji ochrony środowiska przy radzie miasta. Do 85% finansowania niebagatelnych sum za które takich stacji moglibyśmy postawić i trzy. Ale w magistracie nie mają na to ochoty, bo zapewne wtedy dopiero wyjdzie parafrazując prezydenta "że mamy w mieście katastrofę"
 A katastrofę mamy -  prezydent woli wszystko zamiatać pod dywan, by przypadkiem ktoś nie powiedział, że w rządzonym przez niego mieście coś jest nie tak jak należy.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........