Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Urzędnicy miejscy wyprowadzą twojego psa

Ruszyła akcja darmowego czipowania psów. Dzięki temu można uniknąć rocznej opłaty za posiadanie czworonoga. Akcja finansowana jest z budżetu miasta. Decyzją radnych Rady Miejskiej w Mielcu, od 1 stycznia 2013 roku wprowadzona została roczna opłata za psa. Mieszkańcy Mielca mogą jednak uniknąć tej opłaty w prosty sposób. Wystarczy bezpłatnie zaczipować swojego pupila w gabinecie weterynaryjnym, z którym władze Mielca właśnie podpisały umowę o współpracy. Podczas listopadowej sesji radni podjęli decyzję o wprowadzeniu opłaty rocznej w wysokości 108 złotych za każdego psa. Jednocześnie wskazali, iż zwolnionym z opłaty może być każdy, kto w gabinecie weterynaryjnym dokona wszczepienia swojemu psu mikroczipa - informuje rzecznik prasowy mieleckiego magistratu Krzysztof Urbański.

Zabieg czipowania polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora. Wszczepione urządzenie zawiera unikatowy 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie dotyczące np. szczepień czy adresu właściciela. W urządzenia, które odczytują dane wyposażeni m.in. mieleccy strażnicy miejscy i policjanci i pracownicy Urzędu Miejskiego w Mielcu. Trwałość urządzenia określana jest na kilkadziesiąt lat to oznacz, że odczytanie zawartych w nim danych będzie możliwe nawet długo po śmierci zwierzęcia.
Wszczepienie mikroczipa jest bezpłatne, a dokonują go na zlecenie władz miasta, lekarze weterynarii w gabinecie „Na Peronie", przy ul. Głowackiego 8 (dworzec PKP). Gabinet jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 19.00 a w soboty od 8.00 do 12.00. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać w Gabinecie Weterynaryjnym osobiście lub telefonicznie pod numerem 793 732 132. Gabinet ma podpisaną umowę z samorządem.

W przyszłorocznym budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 80 tys. zł, ale - jak zaznaczył Urbański - jeśli będzie taka potrzeba kwota ta zostanie zwiększona.

"Wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji psów było koniecznie, także dlatego, że od kilku lat w mieście narastał problem z bezdomnymi zwierzętami. Do tej pory nie mogliśmy zidentyfikować psa, który np. chodził bez smyczy. Wprowadzony system w pełni to umożliwi" - powiedział Urbański.

Oznakowanie psa przyda się również, gdy zwierzę się zagubi. Łatwiej jest też ustalić właściciela psa w przypadku, gdy zwierzę kogoś pogryzie. Jeśli pies jest oznakowany można bez problemu sprawdzić, czy był on zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........