Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

65. rocznica zamordowania przez UB Wojciecha Lisa

Patriotyczny Mielec zaprasza na uroczystości upamiętniające postać Wojciecha Lisa, pseudonim "Mściciel" - żołnierz AK, NSZ, WiN, a także dowódca oddziału partyzanckiego. 30 stycznia przypada 65. rocznica zamordowania "Mściciela" przez  UB. Wieczornica poświęcona jego pamięci odbędzie się 26 stycznia (sobota) 2013 godz. 17:00 na Cmentarzu Parafialnym. 

Przez oddział Lisa przewinęło się około 160 osób, przeprowadzono około 200 akcji przeciwko komunistom i Armii Czerwonej. Po amnestii w 1947 większość jego żołnierzy ujawniła się, pozostało 10. Wobec nieskutecznych akcji złapania Lisa kierownictwo UB w Mielcu podjęło decyzję o jego likwidacji przez agenta. Dokonał jej były żołnierz Lisa z czasów wojny, Wojciech Paluch, który działał jako szpieg w oddziale Mściciela od września 1945. Paluch zastrzelił Lisa i jednego z jego żołnierzy podczas snu w okolicach leśniczówki Pateraki.


Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku KP MO w Mielcu. Zostały odnalezione w 1992 i pochowane na cmentarzu parafialnym w Mielcu.


Patriotyczny Mielec zaprasza na wieczornicę poświęconą pamięci Wojciecha Lisa.
26 stycznia (sobota) 2013 godz. 17:00, Cmentarz Parafialny (wejście od ul. Sienkiewicza).


Więcej informacji na Facebooku (klik).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........