Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Muzyczny hołd dla "Jędrusiów"


Muzyczny hołd dla "Jędrusiów"
13 kwietnia (sobota), godzina 16.00
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
al. Niepodległości 7 - sala nr 1
WSTĘP WOLNY

Więcej informacji na: www.mielczanie.wordpress.com

„Jędrusie” – konspiracyjna organizacja wojskowa założona w końcu 1939 r. w Tarnobrzegu przez nauczyciela – porucznika W. Jasińskiego „Jędrusia”. Zrzeszała młodzież skupioną wokół tajnej gazetki Odwet.Do wiosny 1940 nazywana Odwetem, następnie „Jędrusiami” (od pseudonimu Jasińskiego). W 1940 jej wpływy obejmowały powiaty: tarnobrzeski, opatowski, sandomierski i mielecki. Akcje zbrojne rozpoczęła w 1941 od konfiskat w majątkach znajdujących się pod zarządem niemieckim.

Pierwsza z większych akcji „Jędrusiów” przeprowadzona została 12 III 1943 (dowódcą „Jędrusiów” był wówczas J. Wiącek „Sowa”, który objął tę funkcję po śmierci Jasińskiego 9 I 1943). Przy współudziale miejscowej placówki Armii Krajowej „Jędrusie” rozbili wówczas więzienie w Opatowie i uwolnili ponad 50 osób. 29 III 1943 w podobnej akcji w Mielcu wraz z patrolem bojowym AK uwolnili 180 więźniów.

W listopadzie 1943 „Jędrusie” jako zwarta jednostka organizacyjna podporządkowani zostali dowództwu AK, ale do końca zachowali nazwę i pełną odrębność.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........