13 – 14 stycznia w Mielcu w budynku Domu Kultury przy Alei Niepodległości 7 odbędzie się II Festiwal Nauki i Techniki. Celem Festiwalu, którego głównym organizatorem jest mieleckie Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli, jest rozbudzenie zainteresowań technicznych oraz matematyczno - przyrodniczych wśród młodych (i nie tylko!) mielczan poprzez uczestnictwo w przemawiających do wyobraźni eksperymentach i pokazach oraz wykładach popularno – naukowych.
Bogaty program Festiwalu obejmuje kilkanaście niezależnych, ale uzupełniających się przedsięwzięć. Młodzież szkolną oraz dzieci z rodzicami zapraszamy na wystawę „Eksperymentuj" przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Ta interaktywna ekspozycja pozwoli, poprzez zabawę, zdobywać nowe doświadczenia z zakresu fizyki, biologii i matematyki, a także sprawdzić swój refleks oraz zdolność logicznego myślenia. Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty w naturalny sposób pobudzić mają ciekawość świata.
Bardzo interesująco zapowiadają się prezentacje „Roboty w akcji" przygotowane przez firmy Mechatronik oraz NeoRobots - to cykl pokazów oraz warsztatów, których głównym bohaterem będzie robot. Zobaczymy m.in. turniej robotów VEX oraz Mini Sumo. Widowiskowe akrobacje będzie wykonywał RoboBuilder. To niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z tymi inteligentnymi maszynami. Z kolei poprzez udział w warsztatach pt. „Budowa i programowanie robotów z klocków Lego Mindstorms", będzie można zapoznać się z zasadami konstruowania i programowaniu robotów. Pokazy naukowe popularno - naukowe przygotują również: Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes, Astroclassic oraz mieleckie gimnazja.
Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się wirtualne loty samolotem przygotowane przez PZL Mielec (A Sikorsky Company). Każdy chętny będzie mógł również sprawdzić poziom swojej wiedzy lotniczej podczas specjalnego konkursu oraz wykazać się w zawodach zdalnego sterowania helikopterem na torze przeszkód przygotowanym przez PZL Mielec, Aeroklub Mielecki oraz CKPiDN.
Festiwal stworzy również okazję miłośnikom nauki i techniki do pogłębienia wiedzy teoretycznej. Wykłady popularno - naukowe dla nauczycieli i uczniów przygotowali: prof. Łukasz A. Turski - „O czym myśli fizyk w zimie" oraz prof. Andrzej Samek - „Przyroda i technika - inspirujące powiązania". Z kolei dla dyrektorów szkół, nauczycieli oraz dyrektorów wydziałów edukacji w samorządach lokalnych organizatorzy przygotowali seminarium pt. „Cyfrowa szkoła". Natomiast warsztaty „Inżynieria odwrotna w praktyce" adresowane są do zainteresowanych nauczycieli i inżynierów.
Podczas Dnia Otwartego II Festiwalu Nauki i Techniki, czyli w sobotę 14 stycznia będzie można również zobaczyć - po raz pierwszy w Mielcu! - film w technologii 3D. Specjalnie na ta okazję, debiutujące w dziedzinie projekcji cyfrowej kino „Galaktyka" przygotowało dwa seanse filmu Wernera Herzoga pt. "Jaskinia zapomnianych snów". Ten film to podróż śladami prehistorycznych artystów - autorów najstarszych malowideł naskalnych stworzonych przez człowieka
Bezpłatne bilety wstępu (na pokazy Centrum Nauki Kopernik i seanse kinowe) do odebrania od 10 stycznia br. w pokoju nr 10 I p. Domu Kultury SCK w godz. 12.00 - 15.00 oraz podczas trwania Festiwalu (stanowisko CKPiDN).
Szczegółowe informacje dotyczące Festiwalu znajdą Państwo na stronie organizatora: www.ckp.edu.pl
Program II FESTIWALU NAUKI I TECHNIKI
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym pasjonującym i niepowtarzalnym, przynajmniej na Podkarpaciu, projekcie edukacyjnym. Nauka nie musi być nudna!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane