Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Podkarpacie i Małopolska będą współpracować

W Jaśle zakończyły się pierwsze wspólne obrady zarządów województw małopolskiego i podkarpackiego. To - jak podkreślał marszałek Karapyta – historyczne wydarzenie w dziejach samorządów obu regionów. Marszałek Małopolski Marek Sowa przypomniał historyczne i kulturowe więzi pomiędzy Podkarpaciem i Małopolską, które dziś przedzieliły administracyjne granice województw. Tą wspólnotę interesów i tradycji warto dziś odnowić i wykorzystać dla wspierania rozwoju.



Witając gości z Małopolski marszałek Karapyta zauważył, że tradycyjne więzi między sąsiadującymi regionami widać także po składzie personalnym małopolskiego zarządu, bo połowa jego członków ma swoje korzenie rodzinne na Podkarpaciu. Marszałek Sowa zwrócił zaś uwagę, że gospodarz spotkania, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki urodził się w Myślenicach w Małopolsce. Wspólnych więzi międzyregionalnych jest znacznie więcej: to wspólne interesy komunikacyjne, potrzeby w obszarze ochrony przeciwpowodziowej, ochrony dziedzictwa kulturowego, ochrony środowiska. Nie wykorzystane są dotychczas możliwości współpracy środowisk naukowych obu województw oraz współpracy gospodarczej, która już dziś ma miejsce w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych.


Marszałkowie podpisali w imieniu zarządów wspólną deklarację o współpracy na rzecz rozwoju obu regionów. Zapowiedzieli także, że podobne wspólne posiedzenia zarządów będą kontynuowane. Przedstawiciele Małopolski zostali zaproszeni do uczestnictwa w spotkaniach konsultacyjnych w przygranicznych powiatach w związku z nowelizacją regionalnej strategii rozwoju na lata 2014-2020.

 Budowa nowych połączeń drogowych między regionami oraz wspólne starania o wpisanie na listę UNESCO cerkwi z obu województw - takie m.in. ustalenie znalazło się w deklaracji współpracy województw podkarpackiego i małopolskiego.

Wnioskiem o wpis na listę UNESCO objętych jest łącznie 16 obiektów; osiem z terenu Polski - po cztery z Małopolski i Podkarpacia - oraz osiem z terenu Ukrainy. Aplikacja została złożona przez stronę ukraińską w styczniu br. Obecnie oczekuje na ocenę ekspercką oraz wizytę eksperta UNESCO w terenie - powinno to nastąpić na przełomie września i października.
W ocenie obu marszałków, jeśli uda się wpisać cerkwie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powstanie międzynarodowy szlak, który będzie bardzo atrakcyjny dla turystów.
Małopolska i Podkarpacie będą również współpracować przy tworzeniu i rozwijaniu Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Oba regiony mają także wspólnie przygotować obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Zobacz zdjęcia

fot: UMWP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........