Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Komputer i Internet – zagrożenia XXI wieku

Komputer i Internet – zagrożenia XXI wieku, cyberprzemoc – to temat prelekcji dla rodziców, która odbyła się w szkole podstawowej nr.13 w Mielcu 18 kwietnia dzięki Centrum Edukacji MERITUS w Mielcu. „Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez komputera i Internetu.

Jeżeli jednak pozostawimy nasze dziecko sam na sam , bez rodzicielskiego nadzoru, to może się okazać, że są to narzędzia bardzo niebezpieczne. Niestety, pomimo wielu poważnych konsekwencji, zagrożenie to jest często lekceważone.” – mówił na spotkaniu prelegent – pan Arkadiusz Łysoń.
Rodzice mieli okazję usłyszeć, jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci i jak im przeciwdziałać, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by korzystanie ze współczesnej techniki dawało korzyści nie przynosząc strat. Dziękujemy rodzicom, którzy znaleźli czas, by uczestniczyć w tym spotkaniu.
W dzisiejszych czasach rodziny, z których pochodzą nasi uczniowie, są posiadaczami komputerów wyposażonych w łącze internetowe, telefonów komórkowych, nie wspomnę tutaj o coraz bardziej doskonałych płaskich telewizorach (o ogromnych rozmiarach), wyposażonych w DVD, konsole Play Station, Xbox. Obserwujemy również coraz młodszych użytkowników tych mediów. Dostęp naszych uczniów do wszelkich informacji, niestety nie zawsze przeznaczonych dla dopiero kształtującego się młodego człowieka, jest nieograniczony. Zacznę od tego, że natłok informacji sam w sobie jest dużym utrudnieniem dla psychiki dorosłego człowieka. Często uruchamiamy emocje w stosunku do faktów, na które nie mamy i z dużym prawdopodobieństwem nigdy wpływu mieć nie będziemy. Dlatego też coraz większa odpowiedzialność za ochronę dzieci, kontrolę i zapobieganie niebezpiecznym procesom prowadzącym do poważnych zmian w dziecięcej psychice, spoczywa na nas - rodzicach, nauczycielach, opiekunach. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że my, jako dorośli, mamy bazę doświadczeń pozwalającą nam na logiczne powiązanie skutków i przyczyn, że potrafimy odróżnić oglądaną w mediach fikcję od rzeczywistości, o tyle dzieci nie mają takiego punktu odniesienia, nie mają jeszcze, z braku doświadczeń, do czego tych spostrzeżeń odnieść. Z relacji dzieci wiemy, że dużo czasu spędzają na oglądaniu telewizji, bajek, filmików w Internecie, komunikują się na portalach społecznościowych, grają w gry komputerowe. Dbajmy o to, by nasze dzieci zachowywały prawidłowe proporcje korzystając z tych technologicznych udogodnień, nie rezygnując z fizycznej aktywności, która w tym wieku jest fizjologiczną potrzebą, nie rezygnując z kontaktów rówieśniczych i rodzinnych, których nic nie zastąpi. Oto kilka punktów, które warto przeanalizować, by w porę zauważyć zagrożenie.
Zwróć uwagę czy dziecko :
  • Spędza coraz więcej czasu, kosztem innych dotychczasowych zainteresowań,
spotkań z przyjaciółmi, uprawianiem sportów.
  • Zaniedbuje obowiązki domowe czy szkolne w związku z komputerem.
  • Ma kłopoty ze wstaniem do szkoły, bo długo siedziało przy komputerze
poprzedniego dnia.
  • Reaguje apatią, rozdrażnieniem lub agresją w sytuacjach, kiedy korzystanie z komputera jest utrudnione lub niemożliwe.
  • Łamie zasady ustalone w domu, a dotyczące korzystania z komputera czy telewizji.
  • Nudzi się, nie potrafi zorganizować swojego czasu wolnego w inny sposób, niż korzystanie z komputera czy telewizji.
  • Notorycznie przekracza ustalony czas spędzany przy komputerze, w sieci czy telewizji.
  • W rozmowach i zachowaniu przekracza granicę między światem rzeczywistym,
a wirtualnym.
  • Ma trudności z koncentracją, staje się obojętny, apatyczny, nieobecny, a ożywiony tylko przy komputerze.
  • Skarży się na zmiany w samopoczuciu: bóle głowy, bóle oczu, bóle kręgosłupa, traci wagę lub tyje.
  • Ucieka w świat wirtualny od rzeczywistych problemów.
Drogi Rodzicu, jak pewnie się domyślasz, są to objawy uzależnienia. Jeśli choć kilka stwierdzeń pasuje do Twojego dziecka, pora na Twoją interwencję. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – zajrzyj na strony: WWW.fdn.pl , WWW.sieciaki.pl, WWW.kidprotect.pl, WWW.strefawiedzy.polska.pl.
Katarzyna Zemmel - pedagog


fot: SP13 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........