Środki na stworzenie sieci instytucji, które będą szkolić kadry dla podkarpackiego przemysłu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach nowoczesnej bazy dydaktycznej obok uczniów szkół zawodowych swoje kwalifikacje będą mogli tam podnieść także pracownicy oraz osoby dorosłe, które mają zamiar podjąć zatrudnienie w przemyśle.
W ramach nowoczesnej bazy dydaktycznej obok uczniów szkół zawodowych swoje kwalifikacje będą mogli tam podnieść także pracownicy oraz osoby dorosłe, które mają zamiar podjąć zatrudnienie w mieleckim przemyśle.
Projekt jest zorientowany głównie na potrzeby Doliny Lotniczej, która rozwija się na Podkarpaciu. Stąd pracownie, jakie powstaną w ramach projektu, są związane właśnie z tą gałęzią przemysłu- mówi Zdzisław Nowakowski, koordynator projektu Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania powstającego w Mielcu.
Tutejszy projekt o wartości ponad 15 mln zł jest najbardziej zaawansowany. Nowoczesny obiekt o powierzchni 2,5 tys. m kw. będzie gotowy jesienią. Jeszcze w tym roku zostaną wyposażone laboratoria, a zajęcia mają się rozpocząć w drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013.
W salach, w których będą się odbywały szkolenia, będą m.in. obrabiarki sterowane numerycznie, a także konwencjonalne stanowiska do nauki programowania i symulacji prac, nowych metod cięcia, spawania i zgrzewania, technologii montażu konstrukcji lotniczych i blacharskich. Stąd wyjdą przyszli inżynierowie, mechanicy, spawacze, blacharze, ślusarze czy operatorzy obrabiarek - specjaliści, jakich potrzebują mieleckie zakłady lotnicze i ich kooperanci. Dzięki współpracy z takimi firmami jak PZL Mielec czy Kirchhoff w centrum będą szkoleni fachowcy pod konkretne potrzeby lokalnego przemysłu.
Oprócz Mielca Centra Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania powstają także w Krośnie, Rzeszowie i Stalowej Woli. W sumie na Podkarpaciu do 2014 r. zostanie utworzonych 12 takich centrów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane