Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Na Podkarpaciu możliwe trąby powietrzne?

Po Mielcu krąży plotka jakoby Policja i Straż Pożarna ostrzegały o nadciągającym tornado. To tylko plotka. Nie dajmy się panice.
Służby zostały postawione w stan  gotowości.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ocenę sytuacji meteorologicznej w kraju, obowiązującą do dn. 20.07 br. Informacja została przygotowana na podstawie Analizy warunków burzowych oraz prognozy pogody dla Polski na okres 18/19.07-20.07.2012 opracowanej przez Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych w Warszawie oraz Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW. 

Na obszarze Polski centralnej, południowej i wschodniej (woj. opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, oraz częściowo dolnośląskie, podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie i łódzkie) dynamiczne warunki meteorologiczne mogą sprzyjać powstawaniu gwałtownych zjawisk, w tym tworzeniu się trąb powietrznych. Spodziewane są silne porywy wiatru (20- 25 m/s) i intensywne opady deszczu. W czasie burz prognozuje się opady o natężeniu 15-20 mm, jednak w przypadku wystąpienia kilku burz nad jednym obszarem (durze prawdopodobieństwo) suma opadów będzie się kumulować (do 30 mm). W burzach możliwy grad o średnicy 3-5 cm.
Szczegółowa prognoza pogody 
Czwartek (19.07)
W dzień okresami przelotne opady deszczu lub burze, które mogą być miejscami silne, lokalnie opady gradu. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 25 mm. Wiatr okresami dość silny, porywisty. Na wybrzeżu do 70 km/h, a w czasie burz do 90 km/h. 
Czwartek/piątek (19.07/20.07)
W nocy okresami przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu Polski początkowo miejscami burze. Na południowym wschodzie prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm. Wiatr umiarkowany, na północy kraju okresami dość silny i porywisty do 55 km/h. W czasie burz do 70 km/h.
W dzień miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze, głównie na północy i zachodzie Polski. Wiatr na północy kraju okresami dość silny i porywisty do 55km/h, a w czasie burz do 70 km/h.
Opracowano: Martyna Olejnik, WA
Jak podkreśla Zenon Tokarki, kierownik Biura ds, Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Mielcu, powyższy komunikat to prognoza, która nie przesądza jednoznacznie o tym, że zjawiska takie muszą wystąpić. - W tej chwili, czyli w czwartkowe południe, mamy do czynienia z fałszywą informacją o tym, jakoby radiowozy policyjne oraz straż pożarna ostrzegały mieszkańców miasta przez megafony o grożącym im niebezpieczeństwie. Proszę abyśmy nie poddawali się panice w tej sytuacji, a jedynie mieli świadomość o możliwości wystąpienia wspomnianych zjawisk - podkreśla Zenon Tokarski. - Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku wystąpienia powyższych zjawisk należy parkować pojazdy z dala od drzew, usunąć z balkonów i parapetów wszelkie przedmioty oraz w miarę możliwości pozostać w bezpiecznych miejscach, np. budynkach - dodał Zenon Tokarski.

Z tego co się orientuję nasi meteorolodzy nie potrafią przewidzieć trąby powietrznej.  Nie potrafią, nie maja w tym żadnego doświadczenia. Za to doskonale znają się na tym amerykanie. Uczmy sie od nich.
Doskonała godzinowa prognoza pogody dla Mielca z serwisu meteoprog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........