Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Uważaj nad wodą!

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży. Policja wzorem lat ubiegłych  podejmuje działania,  których głównym celem będzie ograniczanie i  eliminowanie sytuacji skutkującej zagrożeniem bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą. Początek tegorocznych wakacji jest wyjątkowo tragiczny  - od 1 lipca br. utonęło na terenie kraju 97osób - to  10 osób więcej, niż w ciągu całego miesiąca lipca 2011 roku.


Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, stawach i wyrobiskach.Dlatego tez policjanci apelują o  przestrzeganie następujących zasad:
kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych i nadzorowanych przez ratowników,


 • nie lekceważ wody i nie przeceniaj swoich możliwości
 • nie wchodź do wody po alkoholu
 • nie skacz do wody,  której głębokości nie znasz
 • nie pozostawiaj dzieci bez opieki dorosłych
 • ze sprzętu wodnego korzystaj zawsze w kamizelce ratowniczej
 •  
 • Od tego roku policjanci mogą sprawdzać trzeźwość nie tylko sterujących łodziami silnikowymi, ale także osób pływających rowerami wodnymi czy kajakarzy, i nakładać na nich mandaty. Wszystko to za sprawą ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która weszła w życie w styczniu bieżącego roku.Ustawa określa m.in.:warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się, uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych;

 • podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego, zakres ich obowiązków i uprawnień;
 • nadzór i kontrolę nad ratownictwem wodnym;
 • zasady i tryb usuwania, przechowywania, wydawania oraz orzekania przepadku statku lub innego obiektu pływającego przeznaczonego lub używanego do uprawiania sportu lub rekreacji.
 •  
  Zgodnie z art. 7 tej ustawy, który zabrania prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, nie będącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdujące się w stanie po użyciu alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego, Policja może kontrolować stan trzeźwości wszystkich pływających po obszarach wodnych. Funkcjonariusze mogą także nakładać mandaty nie tylko na nietrzeźwych sterników czy żeglarzy, ale także na kajakarzy czy osoby, które będąc pod wpływem alkoholu zdecydują się pływać rowerkami wodnymi. Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zgodnie z art. 30 pozwala Policji także przejąć łódź, którą sterował pijany żeglarz, jeśli nie ma innych sposobów jej zabezpieczenia. Jednostka będzie przechowywana w strzeżonym porcie lub przystani do czasu uiszczenia opłat za jej usunięcie i każdą dobę przechowywania.

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

  Komentarze są moderowane  Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........