Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

„Koniec Świata” - M4 – Moje Miasto Moje Miejsce

„Koniec Świata” - pod takim hasłem już w sobotę 21 lipca 2012 na mieleckiej stacji kolejowej i w jej okolicach odbędzie się siódmy finał M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce. W tej edycji po rocznej przerwie poza podsumowaniem warsztatów artystycznych odbywających się przez cały lipiec, powracają koncerty. Zespołami, które wystąpią podczas finału na dwóch scenach, plenerowej i klubowej, będą Mr Pollack, KAMP!, Rebeka i Próg.

Wszystko rozpocznie o godz. 15 Apokaliptyczna Gra Miejska ze startem na dworcu. Głównym wydarzeniem podczas sobotniego finału będzie widowisko teatralne z udziałem uczestników warsztatów pod kierunkiem Pawła Korbusa z Teatru Chorea w Łodzi. Propozycją dla wszystkich chętnych aktywnych małych i dużych będą otwarte warsztaty plastyczne prowadzone przez Katarzynę Piechotę, zatytułowane „Inspiracje mistrzem - Claude Monet”.

Artysta i performer Marek Sułek wspólnie z młodymi ludźmi zaingeruje w miejską przestrzeń w ramach warsztatów z Monumental Artu. Uczestnicy podczas warsztatów fotograficznych pod okiem Krzysztofa Gładyska wybierali, skanowali, układali zdjęcia, aby na koniec wykonać fotoksiążkę. Szerszej publiczności zostanie pokazana w formie papierowej oraz zaprezentowana na ekranie na stacji kolejowej w poczekalni.

Na stacji PKP pod wielkim kasztanem będzie można odpocząć na „odkurzonych” meblach w strefie wypoczynku zorganizowanej w ramach zajęć z eko dizajnu Andrzeja Kuliga. Cezary Ciszewski, twórca „Miasta w komie”, razem z grupą swoich warsztatowiczów będzie rejestrował cały finał na komórkach, aby stworzyć ostatecznie dokument filmowy.

Koncert w dwóch odsłonach zobacz!
Na finał projektu M4 powracają po roku koncerty na dwóch scenach: plenerowej przy Szkole Podstawowej nr 9 i klubowej. W plenerze wystąpią rockowe zespoły Próg i Mr Pollack o g. 17.45, a o 21 w mieleckim klubie ONYX zagrają wykonawcy muzyki elektronicznej KAMP! i Rebeka. Koncert jest darmowy, ale do klubu obowiązują wejściówki, które rozdawane będą podczas finału M4, a także będzie je można odebrać od piątku (13.07) w kasie Kina Galaktyka oraz w klubie Onyx.
Dodatkowymi atrakcjami finału będą gry, animacje i zabawy dla dzieci. Przewidziano również akcję portretowania mieszkańców. Pierwsze sto chętnych osób będzie mogło sobie zrobić zdjęcie na dowód kontaktu z końcem świata i otrzymać je na pamiątkę.

Czy budka telefoniczna musi służyć tylko do dzwonienia?
Okazuje się, że może stać się także pretekstem to posłuchania i podpatrzenia mielczan. Podczas finału M4 będzie alternatywnym medium, prowokującym publiczność do kontaktów. Autorzy projektu Katarzyna i Jakub Michońscy skomunikowali się z mielczanami i poprosili ich o przeczytanie wiersza Czesława Miłosza pt. „Piosenka o końcu świata”. Budka została wyremontowana przez wolontariuszy, dostała blasku i nabrała kolorystyki tegorocznego M4. Chociaż jest bardzo ciężka, autorzy chcą, aby stała się budką podróżującą. Jej pierwszym przystankiem będzie Dworzec PKP 21 lipca podczas finału M4. W budce będzie można zobaczyć i posłuchać mielczan, którzy z okazji końca świata czytają tekst wiersza. Ważna dla autorów instalacji jest obecność literatury podczas imprezy finalnej M4.

Dołączyli do M4!
Kolejnym punktem sobotniego finału będzie działanie społeczno – ekologiczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych – Specjalna Strefa Ekologiczna z Mielca. Grupa teatralna Odskocznia z Lublina przygotuje występ składający się z serii krótkich form improwizacyjnych. Widzów czeka także pokaz Podkarpackiej Elitarnej Grupy Air Soft PEGAS, a być może nawet jakiś gastronomiczny happening mieleckiego artysty.

Dlaczego tegoroczne hasło brzmi „Koniec Świata?”
- W tym roku po raz kolejny w historii, tym razem za sprawą kalendarza Majów, ogłoszony został koniec świata. Stąd nasz pomysł, aby M4 pokazało swoją wersję tego wydarzenia. Także dworzec i tereny wokół, choć są w środku Mielca, wyglądają jak koniec świata. Samo hasło ma prowokować do refleksji, co będzie się działo po końcu świata? Jak będzie wyglądał jego nowy początek? To także ostatnie M4 w dotychczasowej formie – mówi Justyna Pomykała, koordynatorka projektu M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce.

Kto to robi?
Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie Kulturalne JARTE oraz grupę wolontariuszek i wolontariuszy. W sumie 33 osoby, do których co roku przed i podczas finału dołączają pomocne dobre dusze. To działanie społeczno-kulturalne jest w pełni oddolną inicjatywą osób w różnym wieku, połączonych chęcią zaprezentowania szalonych, oryginalnych i niebanalnych pomysłów na wakacje ze sztuką w mieście.

A kto płaci?
Inicjatywa M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce VII edycja jest dofinansowana ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Mielec, Powiatu Mieleckiego
oraz ze środków Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE z 1% podatku. 

Więcej informacji na www.m4.mielec.pl oraz na facebookowej stronie m4mielec www.facebook.com/m4mielec

Kontakt:
Kinga Bielec
e-mail jarte@jarte.org


Projekt składa się z dwóch etapów:
  1. pierwszym z nich są wolne i całkowicie bezpłatne warsztaty artystyczne, na które zapraszamy mieszkańców Mielca i okolic bez względu na wiek.
  2. drugim etapem jest finał, który jest zwieńczeniem pracy uczestników warsztatów podczas, którego przedstawiany jest spektakl uliczny, pokazy tańca, instalacje plastyczne, fotografie oraz inne prace.

15.00 Gra miejska
16.00 Otwarte warsztaty plastyczne dla dzieci
„Inspiracje mistrzem – Claude Monet”, prowadzi Katarzyna Piechota – do udziału zapraszamy wszystkie dzieci
16.00 Instalacja plastyczna Monumental Art w wykonaniu Marka Sułka i uczestników warsztatów
16.00 Animacje i zabawy dla dzieci  – zapraszamy na gry i zabawy
16.00 Akcja portretowania mieszkańców
Pierwsze 100 chętnych osób będzie mogło zrobić sobie zdjęcie na dowód kontaktu z końcem świata.  Otrzymacie zdjęcie od razu!
16.00 Eko-kącik do siedzenia- miejsce do odpoczynku stworzone w ramach warsztatów Eko-dizajn
16.00 Wystawa zdjęć oraz prezentacja fotoksiążki w poczekalni dworca PKP
W poczekalni Dworca PKP pokażemy wystawę zdjęć, na których sportretowani mieszkańcy Mielca wypowiadają się na temat końca świata. Autorami zdjęć są Krzysztof Gładysek i Paweł Wolanin.
Zaprezentowana zostanie także fotoksiążka, która jest wynikiem warsztatów fotograficznych.
16.00 Budka telefoniczna  z wierszem- instalacja Katarzyny i Jakuba Michońskich
16.00 Działanie społeczne Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych- Specjalna Strefa Ekologiczna z Mielca
16.30 Działanie grupy teatralnej Odskocznia z Lublina
Całość występu będzie składać się z serii krótkich form improwizacyjnych i nic co będzie się działo na scenie nie miało i prawdopodobnie nigdy już nie będzie miało miejsca. Jedynym naszym ograniczeniem może być wyobraźnia widza, ale czy ona ma wogóle jakieś granice? Zobaczymy…
16.30-16.45 Pokaz Podkarpackiej Elitarnej Grupy Air Soft „PEGAS”
17.00 Spektakl teatralny przygotowany przez uczestników warsztatów teatralnych prowadzonych przez Pawła Korbusa
17:45-20.00 MR POLLACK, PRÓG – koncert / scena plenerowa – Szkoła Podstawowa nr 9
18.30 Happening „Zjadanie sztuki”- artysty Grzegorza „Buli” Cebuli
21.00 – 24.00 REBEKA, KAMP! – koncert /scena klubowa – Onyx Club

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........