Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Zbadaj się czy możesz...jechać


Kierowcy, którzy po spożyciu alkoholu, nawet w poprzednim dniu, nie są pewni czy mogą zasiąść za kierownicą, będą mogli przeprowadzić bezpłatne badanie. Urządzenie AlkoBlow będzie do dyspozycji mielczan, przez całą dobę, na stacji SHELL przy ul. Wojsławskiej, na stacji na której ruch jest raczej symboliczny. Dlaczego nie na BP czy Orlenie do których można dojść na piechote?


Urządzenie zostało zakupione z Funduszu Przeciwalkoholowego, będącego w dyspozycji Prezydenta Miasta.

Bodaj najwięcej zatrzymanych kierowców, będących pod wpływem alkoholu, przyznaje się, że spożywało alkohol dzień wcześniej. Część z nich robi to świadomie, ale część nie potrafi określić swojej zdolności do prowadzenia samochodu. Właśnie dlatego postanowiliśmy udostępnić profesjonalne urządzenie, które wskazuje, czy w wydychanym przez kierowcę powietrzu jest przekroczona dozwolona dawka alkoholu – powiedział prezydent Janusz Chodorowski.

AlkoBlow na co dzień używają policjanci i strażnicy miejscy do wstępnej kontroli trzeźwości kierujących. Urządzenie nie wskazuje wartości, a jedynie sygnalizuje przekroczoną normę. Jak zaznacza podkomisarz Wiesław Kluk z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, urządzenie nie jest wyskalowane, czyli wynik jego pomiaru nie jest precyzyjny.
Może się zatem zdarzyć i tak, że AlkoBlow nie wykaże spożycia alkoholu, a nasze, homologowane urządzenia pokażą wynik dodatni – powiedział. Dlatego warto pamiętać, że test, choć niezwykle istotny, to daje jedynie wynik orientacyjny.

Wybór stacji SHELL ma umożliwić mieszkańcom miasta swobodny i całodobowy dostęp do badania. AlkoBlow będzie umieszczone w budynku stacji benzynowej. Zdajemy sobie sprawę, że tego typu test może być dla niektórych krępujący, dlatego urządzenie będzie znajdowało się w pewnej odległości od stanowiska kasowego, co pozwoli na zachowanie dyskrecji – powiedziała Jolanta Markowska-Rzeźnik z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Mielcu. Ponadto stacja znajduje się w pobliżu popularnych lokali, w których weekendami bawią się młodzi mielczanie. Jak dodaje, wierzy, że wykonujący test dojrzale podejdą do użytkowania AlkoBlow. – Wszyscy wiemy jak alkohol wpływa na kierującego pojazdem. Dlatego świadomość, że jesteśmy pod jego wpływem oraz, że jesteśmy poważnym zagrożeniem dla innych, może uratować komuś życie – dodał Jolanta Markowska-Rzeźnik.
Prezydent Janusz Chodorowski przyznaje, że wspólnie z pracownikami stacji benzynowej uważnie będzie przyglądał się wykorzystaniu urządzenia. W przypadku dużego zainteresowania, niewykluczone, że kolejne pojawią się w innych częściach miasta.

 "urządzenie nie jest wyskalowane, czyli wynik jego pomiaru nie jest precyzyjny. – Może się zatem zdarzyć i tak, że AlkoBlow nie wykaże spożycia alkoholu, a nasze, homologowane urządzenia pokażą wynik dodatni" to po co taki pomiar, skoro już jest to nie można go odpowiednio skalibrować żeby pokazywał prawidłowo??

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........