Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Dzieci mają szansę uniknąć niedowidzenia!

Nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęstsze wady wzroku wieku dziecięcego, które nie skorygowane mogą prowadzić do zeza i niedowidzenia. Mają wpływ na całe dalsze życie dziecka. Od września do czerwca tego roku okulistka Ewa Jakubiec-Blajer przeprowadzi bezpłatne profilaktyczne badania okulistyczne dzieci 5-6 letnich, które wraz ze współpracownikami odwiedzi w przedszkolach.

Akcji patronuje dyrektor mieleckiego szpitala Leszek Kołacz, który od wielu lat współpracuje z lekarką, a także starosta mielecki Andrzej Chrabąszcz, przewodniczący Rady Społecznej szpitala Józef Smaczny oraz dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Stanisław Tomza - informuje Aneta Dyka-Urbańska, Rzecznik Prasowy Szpitala w Mielcu.
- Pani doktor jako okulistka i szefowa zespołu, który operował na naszym bloku zaćmę, współpracuje ze szpitalem od dawna. Jest to nie tylko świetny lekarz, ale także osoba bardzo ciepła i dobrze zorganizowana, co ma duże znaczenie dla tej akcji. Jestem przekonany, że rodzice dzieci z powiatu mieleckiego będą naprawdę zachwyceni możliwością zbadania maluszków przez doskonałego specjalistę, który najprawdopodobniej wraca do naszego szpitala by wznowić operacje okulistyczne - mówi dyrektor szpitala Leszek Kołacz.

Ewa Jakubiec-Blajer  działania profilaktyczne prowadzi od 10 lat w Rzeszowie, gdzie bada podopiecznych przedszkoli. - Najlepsze efekty korygowania wielu wad wzroku uzyskuje się u dzieci w wieku 3-6 lat. Potem wszelkie działania w tym zakresie obarczone są dużym ryzykiem braku widocznej poprawy - tłumaczy specjalistka. - Przedszkolakowi wystarczy jedynie przepisać stosowne szkła okularowe, a rodzice powinni zadbać, by maluch nosił je stale. W przeciwnym razie konsekwencje mogą okazać się groźne w skutkach. Może dojść do zeza i niedowidzenia, a wtedy dziecku zamyka sie droga do wielu zawodów, pasji, sportu. Można temu jednak zapobiec.

Profilaktycznymi badaniami okulistycznymi będą objęte dzieci z miasta Mielca i powiatu  mieleckiego. Sam Mielec liczy około 600 dzieci w wieku 5-6 lat, to duża grup, ale mamy już w tym zakresie spore doświadczenie z gruntu rzeszowskiego, więc z pomocą patronów akcji wszystko powinno pójść sprawnie - mówi Ewa Jakubiec-Blajer. Maluchom możemy zaproponować terapię, która jest prosta, tania i skuteczna.

Np. w przypadku zeza wystarczy tylko według odpowiedniego schematu zasłaniać oko zdrowe, a poprawa tego słabego następuje szybko. Niestety pacjenci między 6-10 rokiem życia powinni już dodatkowo uczęszczać już na ćwiczenia rehabilitacyjne (pleoptyczne). Terapia ta jest długa, a ćwiczenia odbywają się w miesięcznych seriach - uczula okulistka. Dodaje jednak, że specjalny gabinet, w którym ćwiczenia prowadzi ortoptystka jest już w Mielcu. Dawniej mieleckie dzieci na ćwiczenia dojeżdżały do Rzeszowa. 

Jak rodzice mogą rozpoznać, że ich pociechy mają problemy ze wzrokiem? Najczęstszym objawem jest zez. Jest on łatwo zauważalny. - Bywa jednak i tak, że występuje różnowzroczność bez zeza. Stan ten polega na tym, że jedno oko jest obciążone dużą wadą, drugie ma małą wadę lub jej nie ma. Tego rodzaju anomalie można wykryć jedynie w trakcie badań profilaktycznych. Jeśli nie uda się wyleczyć niedowidzenia problemy zaczynają się już w chwili wyboru szkoły. Niejednokrotnie trzeba zrezygnować z zawodowych planów. Niewidzący na jedno oko nie otrzyma zawodowego prawa jazdy. Nie może pracować na wysokości, a pracę przy komputerze ograniczyć do 4 godzin dziennie. To m.in. dlatego tak bardzo ważne jest wczesne wykrycie wad wzroku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........