Szpital Powiatowy w Mielcu przeprowadzi jutro, 14 września 2012 roku pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia endoprotezy nowej generacji dzięki której kości chorego po przebytej operacji są oszczędzane. Trzpień protezy wrasta w kość a czasza panewki oraz wkładka są razem połączone.
- Endoproteza może służyć ludziom młodym, którzy chcą wrócić do aktywnego trybu życia a nawet uprawiać sporty – mówi Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik szpitala.
Najważniejszą cechą tej endoprotezy jest jej stabilność. Trzpień i pokrywa pokryte są płaszczem kuleczek powleczonych tytanem zwiększających tarcie. Po zabiegu kość wrasta w protezę, a nie jak w modelach starszego typu, obrasta ją. Trzpień protezy jest krótki i pozwala oszczędzać kość udową chorego. Tytanowa czasza oraz wkładka połączone są w całość, co minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego przy operacji.
Producent wprowadza endoprotezę za pośrednictwem szpitala w Mielcu na rynek polski. Ordynatorem oddziału ortopedii i chirurgii urazowej jest dr Mirosław Midura. Szpital Powiatowy w Mielcu dysponuje finansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie ortopedii oraz chirurgii urazowej na poziomie 7,4 mln zł. Placówka dysponuje dwoma umowami na te świadczenia. Oddział wykonuje zabiegi ortopedyczne takie jak endoprotezo plastyka stawów biodrowych – kapo plastyka, endoprotezy z krótkim trzpieniem, endoprotezy bezcementowe, endoprotezy cementowe, endoprotezo plastyka stawów kolanowych – całkowite i połowiczne, endoprotezo plastyki stawów ramiennych – artoskopie i rekonstrukcje więzadłowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane