Mając na uwadze istniejącą potrzebę wyjaśnienia mieszkańcom Mielca i powiatu mieleckiego skutków wydania formalnej zgody (a taką jest Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach) na budowę spalarni odpadów w Mielcu na terenie EC Mielec oraz wyjaśnienia konsekwencji jakie spalanie śmieci będzie za sobą niosło dla mieszkańców, a także mając na uwadze zapełnienie luki w konsultacjach tej tak ważnej sprawy, które to konsultacje władze samorządowe winne są mieszkańcom Mielca i powiatu mieleckiego, uważam, że sprawą budowy spalarni odpadów w Mielcu winny zająć się władze powiatu mieleckiego.
Przyczyny, dla których – moim zdaniem - to Rada Powiatu jest organem kompetentnym do zajęcia się sprawą spalarni śmieci są następujące:
1. Spalarnia odpadów będzie oddziaływać nie tylko na mieszkańców Mielca ale także na okoliczne gminy i na wszystkich mieszkańców powiatu, pracujących w specjalnej strefie ekonomicznej.
2. Istnieje pilna konieczność zapewnienia mieszkańcom całego powiatu informacji o skutkach budowy spalarni odpadów w Mielcu oraz umożliwienie im zabrania głosu w tej sprawie, w ramach konsultacji społecznych, które są ich niezbywalnym prawem w państwie demokratycznym, a ich umożliwienie obowiązkiem władzy.
Jest kilka przyczyn, dla których warto ponownie przeanalizować całą sprawę
1. Wyjaśnienie powodów niezwykle szybkiego tempa przeprowadzenia procesu wydania Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz braku faktycznych konsultacji budowy instalacji do spalania odpadów na terenie EC Mielec z mieszkańcami miasta i powiatu.
2. Próba odpowiedzi na podstawowe pytanie – Dlaczego w środku i tak zadymionego miasta, którego mieszkańcy od lat protestują przeciwko jego zatruwaniu, budować spalarnię odpadów komunalnych zwożonych z połowy województwa i odpadów przemysłowych, zwożonych z całej polski południowo wschodniej i centralnej i w samym środku Mielca spalać je przy użyciu technologii, o której nic nie wiemy, a o której dobre słowo będą mogli być może powiedzieć jedynie tzw. „eksperci”?.
3. Wyjaśnienie mieszkańcom powiatu, że proces termicznej utylizacji odpadów to po prostu spalanie odpadów.
4. Uzyskanie wiarygodnych wyjaśnień od przedstawicieli EC Mielec na temat, jakie to odpady będą spalane w EC Mielec, poparte możliwością udostępnienia przez władze EC (lub władze Miasta w ramach dostępu do informacji publicznej) oraz analizy przez niezależnych ekspertów „Operatu oddziaływania na środowisko” (w tym technologii spalania odpadów) i Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
5. Wysłuchanie opinii przeciwników spalania w mieleckiej EC odpadów, którzy spróbują udowodnić (wbrew pokrętnym wyjaśnieniom władz EC), że w EC Mielec spalane będą tzw. paliwa alternatywne, czyli mieszanina odpadów komunalnych i odpadów przemysłowych oraz przedstawią zagrożenia wynikające ze spalania odpadów, szczególnie paliw alternatywnych, których „produkcja” , mając na uwadze szybki zysk właścicieli firm, często jest prowadzona z pogwałceniem prawa, zasad współżycia społecznego i zdrowia pracowników i obywateli.
6. Próba analizy skutków działalności spalania odpadów na zdrowie mieszkańców miasta i powiatu uwzględniające znacząco wyższą niż w powiatach sąsiednich zachorowalność mieszkańców naszego powiatu na nowotwory złośliwe, a także prezentacja badań w krajach UE o wpływie spalania na zdrowie mieszkańców otoczenia spalarni i jej pracowników.
Tezy, które chcemy udowodnić, brzmią następująco:
1. Nie ma i nie będzie w EC Mielec żadnego „Procesu termicznego przekształcania odpadów” – będzie spalanie padów
2. Będą spalane tzw. paliwa alternatywne, czyli mieszanina odpadów komunalnych i odpadów przemysłowych.
3. Spalanie odpadów w kotłach rusztowych (tak jak ma się to odbywać w EC Mielec) jest o wiele bardziej szkodliwe niż ich spalanie w cementowniach, a konieczność budowy kosztownych filtrów i ich późniejszej eksploatacja (dobra lub zła) niesie zagrożenia, które mieszkańcy Mielca doskonale znają.
4. Nawet w wysokorozwiniętych krajach zachodnich , w których prawo i przepisy ochrony środowiska są skrupulatnie przestrzegane, a społeczeństwa od lat edukowane ekologicznie, prowadzone badania wskazują na negatywny wpływ spalania odpadów na zdrowie ludzi, zarówno w otoczeniu spalarni jak i załogi.
5. W warunkach polskich, gdzie prawo ochrony środowiska jest łamane, a organa kontrolne często pracują źle (i nie chodzi tu wcale o Wydział Ochrony Środowiska mieleckiego Starostwa), gdzie produkcja paliw alternatywnych jest prowadzona z pogwałceniem wszelkich zasad, norm i prawa, spalanie takich odpadów będzie miało wielokrotnie większy wpływ na zdrowie społeczeństwa, niż wzmiankowane w badaniach w krajach zachodniej Europy. Szczególnie może tak być w Mielcu, gdzie już notujemy podwyższone skażenie powietrza i znacznie wyższą niż w sąsiednich powiatach zachorowalność na nowotwory złośliwe.
Andrzej Talarek
źródło: Felietony z pogranicza
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane