Przedstawiciele ukraińskich samorządów oraz Instytutu Transformacji Społecznej z Kijowa przyjechali do Mielca w czwartek, 2 lutego, by poznać nasze doświadczenia we wspieraniu przedsiębiorczości. Wizyta studyjna ukraińskich samorządowców została przygotowana w ramach projektu „Tworzenie innowacji i inwestycji mechanizmów rozwoju obszarów miejskich", przygotowanego przez Instytutu Transformacji Społeczeństwa. Projekt przewiduje szkolenia i spotkania z władzami Puław, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Mielca, Tarnobrzega i Lubaczowa oraz instytucji wspierania biznesu.
Celem wizyty jest poznanie doświadczeń polskich samorządów w tworzeniu i funkcjonowaniu inkubatorów przedsiębiorczości i nowych technologii, parków technologicznych oraz specjalnych stref ekonomicznych oraz możliwość przeniesienia rozwiązań do miast ukraińskich. - Wierzymy, że realizacja tego projektu będzie bardzo przydatna do przygotowania reformy samorządu terytorialnego na Ukrainie. Chcielibyśmy podkreślić wielkie zainteresowanie samorządów Ukrainy, zwłaszcza regionów w środkowej, wschodniej i południowych części kraju, w badaniach polskich doświadczeń samorządu terytorialnego w tworzeniu innowacyjnych mechanizmów inwestycyjnych prowadzących do rozwoju miast i regionów - przyznał Oleg Soskin, dyrektor Instytutu Transformacji Społecznej. Do Mielca, oprócz przedstawicieli ITS przyjechali samorządowcy z miejscowości: Kobeljaki, Czernigiv, Kremenczuk, Nemiriv i Gorodnaja oraz pracownicy Fundacji „Opinia Publiczna" i Biura Konsultingowego z Kijowa.Goście z Ukrainy spotkali się w budynku Inkubatora Nowych Technologii IN-TECH z zarządem Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A ., przedstawicielami mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A . w Warszawie, która zarządza mielecką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz dziekanem Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania. Władze miasta Mielca reprezentował wiceprezydent Mieczysław Wdowiarz, który wspólnie z Waldemarem Wiąckiem, naczelnikiem Wydziału Urbanistyki, Gospodarki Gruntami i Geodezji w magistracie, przybliżył strategię i procedury związane z gospodarką mieszkaniową na terenie miasta. Samorządowców ukraińskich interesowały jakie ulgi dla inwestorów oferują SSE i Mielecki Park Przemysłowy oraz jak długo trwają formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na działalność w strefie ekonomicznej. Pytali także o współpracę mieleckich przedsiębiorców z firmami na Ukrainie. - Warto podkreślić, że te kontakty to także kawał historii Mielca, gdzie funkcjonowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego. Spora część produkcji opierała się wtedy na współpracy z zakładami Antonowa. Dzięki temu powstawały tu takie samoloty jak An-2, czy An-28 - powiedział wiceprezydent Mieczysław Wdowiarz.
Po spotkaniu w Inkubatorze Nowych Technologii, goście zwiedzili Specjalną Strefę Ekonomiczną, po czym wyjechali do Tarnobrzega, gdzie spotkali się z władzami tego miasta oraz zarządzającymi SSE Wisło-San.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane