O tym jak bardzo potrzebny był nowo powstały Oddział Chirurgii Naczyniowej w Szpitalu Powiatowym w Mielcu dyrekcja placówki i personel „naczyniówki” przekonali się bardzo szybko. Pacjentów chcących skorzystać z pomocy nie brakowało od początku i nic dziwnego. W województwie podkarpackim pomoc mogli uzyskać dotąd tylko w Rzeszowie. Teraz w Mielcu mają do dyspozycji pomoc wysokiej klasy specjalistów, którzy pracują na najnowocześniejszym sprzęcie.
Jak podkreśla lek. Marek Wilczyński, specjalista chirurgii naczyniowej, ordynator Oddziału, statystyki zachorowalności i zapadalności na choroby cywilizacyjne, m.in. miażdżycę, są nieubłagane. - Miażdżyca tętnic jest najczęściej występującą chorobą tętnic kończyn dolnych: dotyczy ponad 50% populacji powyżej 40 roku życia i blisko 90% populacji powyżej 70 roku życia. Na pewno wskazane jest podjęcie wszelkich działań mających na celu ograniczenie powikłań tych chorób występujących powszechnie w społeczeństwie. Miażdżyca jest przyczyną wielu chorób układu krążenia oraz główną przyczyną śmierci lub inwalidztwa mieszkańców krajów zachodnich – nie kryje lekarz. Dodaje, że miażdżyca tętnic jest wspólną przyczyną choroby wieńcowej, zawału serca, niedokrwienia kończyn, zaburzeń przepływu krwi w tętnicach szyjnych i mózgowych, zaburzeń przepływu w innych narządach jak np. nerki.
Nowy Oddział powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie pacjentów z powiatu mieleckiego oraz ościennych na pomoc w zakresie chirurgii naczyniowej. – Stworzenie nowej jednostki zawsze jest efektem złożonych analiz, długich przygotowań, ciężkiej pracy, dlatego też tym bardziej warto zaangażować się w budowanie takiego oddziału, który w jak największym stopniu spełni oczekiwania mieszkańców coraz częściej zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi – mówi Leszek Kołacz, dyrektor szpitala. - Ale by powołać do życia Oddział Chirurgii Naczyniowej trzeba mieć nie tylko pomysł i chęci, ale i możliwości, a nam ich nie brakowało. Szpital w Mielcu ma profil głównie zabiegowy, co oznacza, że mamy duży i świetnie wyposażony Blok Operacyjny, na którym pracuje doświadczona, wyszkolona kadra. Zatem kolejny oddział zabiegowy z pewnością może się tu rozwijać, zwłaszcza, że personel naszej nowej jednostki stanowią ludzie będący doskonałymi specjalistami, ale również osobami bardzo ambitnymi, kreatywnymi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podczas tworzenia i rozwijania Oddziału, otrzymywałem cały czas wsparcie od Zarządu Powiatu Mieleckiego, jak również Rady Społecznej naszego szpitala – podkreśla dyrektor Kołacz.
- Perspektywą rozwoju Oddziału Chirurgii Naczyniowej jest powstanie pracowni endowaskularnej na bazie zakładu radiologii mieleckiego szpitala. Pracownia ta, wykorzystując nowoczesne metody diagnostyczne i lecznicze, pozwoli na mało inwazyjne leczenie pacjentów z chorobami tętnic obwodowych, tętnic szyjnych, aorty brzusznej i piersiowej. Nowoczesne technologie stosowane w medycynie pozwolą zaoszczędzić cierpienia pacjentom oraz skrócić ich pobyt w szpitalu, a w niektórych przypadkach mogą być dla nich jedyną perspektywą leczniczą – zaznacza ordynator Marek Wilczyński.
Dyrektor Leszek Kołacz podkreśla, że szpital już ogłosił przetargi na wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny, którego kupno wkrótce pozwoli na wykonywanie pełnej już gamy zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej. – Niezwykle ważne jest to, że w naszym regionie znacznie poprawi się dostępność do tego typu usług medycznych, a trzeba powiedzieć, że rzadko dzieje się tak za sprawą szpitali powiatowych. Na pewno utworzenie tak prestiżowego oddziału w Mielcu jest powodem do zadowolenia, tym bardziej, że już wiemy jak bardzo był potrzebny – mówi dyrektor.
Chirurgia naczyniowa jest gałęzią chirurgii zajmującą się chorobami naczyń krwionośnych z wyłączeniem serca. Operacje wykonywane przez chirurgów naczyniowych są często zabiegami ratującymi dany narząd lub życie chorego. Polegają głównie na udrożnieniu naczynia (np. embolektomia), poszerzeniu jego światła, usunięciu patologii w jego obrębie (np. usunięcie tętniaka), a w razie konieczności przeszczepieniu naczynia lub wstawieniu protezy naczyniowej.
fot: Szpital Mielec
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane